Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Zor durumdaki petrol üreticileri için en azından, bir kaç dakikalığına da olsa, bir umut ışığı doğmuştu.

Rusya, üretim kesintilerine karşı çıkılmasından aylar sonra Perşembe günü, OPEC ile üretim sınırlarını gözden geçirme konusunda istekli olduğunu açıkladı. Söz konusu açıklama, Suudi Arabistan'la gerçekleştirilebilecek bir anlaşmanın petrol fiyatlarını yükselterek 30 dolar seviyelerinin üzerine çıkartabileceği beklentisini güçlendirdi.

Brent petrol, çok kısa bir süre içerisinde yüzde 8 yükselerek varil başına 35.84 dolar seviyesine gelirken, petrol üreticileri ve bazı traderların keyfi fazla uzun sürmedi ve petrol fiyatı 34 dolar seviyesine geriledi. OPEC delegeleri dakikalar içerisinde açıklama yaparak, üretim kesintisi bir yana, Rusya'ya gelecek ay gerçekleştirilebilecek olası bir toplantıya ilişkin bilgi sahibi olmadıklarını belirttiler.

New York'ta Barclays Plc petrol analisti Michael Cohen müşterilerine yazdığı bir notta durumu özetledi: “Rusya ve OPEC: Sahte Umutlar”

Yine de Moskova tarafından gelen yorumlar, aylar boyunca tam kapasiteyle petrol üretimine devam etmekten dolayı mutlu olduğunu belirten Rusya'nın OPEC ile uzlaşmak istediğine ilişkin bir sinyal olabilir. Kremlin'den daha önce, ABD Doları karşısında rekor düşük seviyeye düşen rublenin ülkenin enerji sektörünü ve hatta tüm ekonomisini petrol fiyatlarındaki düşüşten koruduğu yönünde açıklamalar gelmişti.