Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Financial Times haberine göre, negatif faiz oranına sahip devlet tahvilleri rekor seviyeye ulaştı. Japonya'nın sürpriz faiz indirimi kararı küresel piyasalarda yankılandı. Dünya çapında negatif faizde işlem gören devlet tahvilleri 5.5 trilyon dolara ulaşarak rekor kırdı.

Ekonominin kötüleşmesine dönük korkular ve küresel merkez bankalarının deflasyon tehditiyle mücadelede giderek daha da anormalleşen politikalar, yatırımcıların, paralarını tutması için hükümetlere para verdiği garip bir senaryoyla sonuçlandı.

JPMorgan rakamlarına göre, bir zamanlar sadece teorik olarak mümkün olduğu kabul edilen negatif faiz oranı şimdilerde devlet tahvilleri endeksinin dörtte birine denk geliyor.

Cuma günü, Başkan Haruhiko Kuroda'nın negatif faiz oranı politikasını dışlamasından neredeyse bir hafta sonra, Japonya Merkez Bankası'nın negatif faiz oranına geçmesinin ardından, Japonya, Fransa, Almanya tahvil faizleri rekor düşük seviyeleri gördü.

Negatif faiz oranı politikasını ilk benimseyen bölge olan Avrupa'dai bütün devlet tahvillerinin neredeyse yarısı sıfırın altında faize sahip. Almanya, Finlandiya ve İsviçre öncülüğündeki grupta negatif faiz oranları 10 yıl vadeli tahvillere kadar uzanıyor.

Devlet tahvilleri geleneksel olarak risk sevmeyen yatırımcıların yuvasıdır. Ancak, merkez bankalarının tahvil alım programları ve küresel deflasyon endişeleri, küresel bir ralli ve daha önce rastlanmayan düşük faiz oranlarıyla sonuçlandı.

Para kaybetmesi garanti olan bir tahvil tutmak sezgilere aykırı olsa da, negatif faiz oranı, küresel ekonomik görünüm hakkında karamsar olan ve enflasyonun çok düşük kalacağı ya da merkez bankası hamlelerinin faizleri aşağı çekeceğine inanan yatırımcılar için çekici oluyor.