Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Maliye Bakanı Naci Ağbal, geçen yıl yaklaşık 58 bin 676 mükellefle ilgili vergi incelemesi yaptıklarını ve 18,8 milyar lira ceza uyguladıklarını belirterek, "2016'da kayıt dışı ekonomiyle mücadeleye çok daha odaklanacağız. Yatırım ve üretim tarafından daha ziyade, kolay kazançlara yönelmiş, piyasadaki rekabet eksikliğinden kaynaklanan bir takım önemli kazançlar olabiliyor. Özellikle bu alanlara da yönelen bir vergi denetimini gerçekleştireceğiz" dedi.

Ağbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kayıtdışı ile mücadelenin önemli bir konu belirterek, bu kapsamda iki noktada çalışmalarının olduğunu ifade etti.

Gelir İdaresi Başkanlığının Kayıtdışı Mücadele Eylem Planı'nın bulunduğunu hatırlatan Ağbal, bu çerçevede 2010 yılından beri çok önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

İkinci olarak da Vergi Denetim Kurulunun yaptığı vergi denetimlerinin olduğunu anlatan Ağbal, "Vergi Denetim Kurulunu 2011 yılında kurduk, yepyeni bir kurum, yaklaşık 10 bin çalışanı var. Hem mükellef haklarını güçlendiren, hem de gerçekten vergi denetiminde çok daha etkin ve verimli yapı oluşturmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

19 milyar liraya yakın vergi cezası kesildi

Geçen yıl 58 bin 676 mükellefle ilgili vergi incelemesi yaptıklarını ve bu kapsamda yaklaşık 10 milyar lira vergi tarh ettiklerini bildiren Ağbal, "Yani 10 milyar lira almamız gereken vergiyi beyan etmemişler, biz de gidip denetleyip bunu bulmuşuz bir yerlerde" ifadesini kullandı. Bunun üzerinden de yaklaşık 18,8 milyar lira ceza uyguladıklarını açıkladı.Ağbal, "Burada ceza kesmekten memnun muyuz? Tabii ki değiliz. Bizim için en ideali mükellefimizin vergisel yükümlülüklerini tam ve zamanında yerine getirmeleri, bizim de onları bu anlamda teşvik etmemiz" değerlendirmesinde bulundu.

Ağbal, 2016 yılında özellikle kayıt dışı ekonomiyle mücadele bakımından çok daha odaklanmış olacaklarını belirterek, "Yatırım ve üretim tarafından daha ziyade, kolay kazançlara yönelmiş, piyasadaki rekabet eksikliğinden kaynaklanan bir takım önemli kazançlar olabiliyor. Özellikle bu alanlara da yönelen bir vergi denetimini inşallah gerçekleştireceğiz. Bu yolla da kayıt dışı ekonomiyle mücadeleye önemli katkı vereceğiz" şeklinde konuştu.