Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

AB'nin bu haftaki gündemini, İngiltere'nin AB'de kalmak için öne sürdüğü şartlarla ilgili tartışmalar, sığınmacı krizi, Schengen ve Suriye oluşturacak.

Haftanın ilk günü AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere'nin AB'de kalmak için istediği reformlarla ilgili birliğin teklifini içeren bir mektubu üye devletlerin liderlerine gönderecek. Birleşik Krallık Başbakanı David Cameron, AB üyesi ülkelerden İngiltere'ye gelen göçmenlerin devlet yardımları alabilmesi için ülkede en az 4 yıl yaşaması gerektiği savunurken, AB, bunun ayrımcılık içerdiğini düşünüyor.

"İmdat freni" teklifi

Cameron, cuma günü görüştüğü AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in sunduğu sosyal yardım sisteminin sarsılması durumunda geçici olarak yeni göçmenlere yardımların kesilmesini öngören "imdat freni" teklifini, "yeteri kadar iyi olmadığı" için reddetmişti. İngiltere, teklife özellikle "sosyal yardım sisteminin sarsılıp sarsılmadığı ile ilgili kararı, AB üyesi ülkelerinin vermesini öngören madde nedeniyle karşı çıkıyor.

Cameron​, 4 yıl şartının yanı sıra, AB'den İngiltere gibi Avro Bölgesi dışında kalan ülkelerin çıkarlarına saygılı olunması, milli parlamentolara daha fazla rol verilmesi ile AB'nin yetki ve sorumluluğunu artıracak adımlardan kaçınılmasını talep ediyor. İngiltere Başbakanı, eğer bu şartlar karşılanmazsa ülkesinin AB'deki geleceğinin referanduma sunulacağı tehdidinde bulunuyor.

Schengen Anlaşması

Salı günü ise Strazburg'ta toplanacak Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda, sığınmacı kriziyle sarsılmaya başlayan Schengen Anlaşması ele alınacak. Oturumda, AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans bir konuşma yapacak.

İsveç ve Danimarka'nın sınır kontrollerine başlamasının ardından AB Komisyonu ve AB Konseyi'nden yapılan açıklamalarda, Schengen'in ciddi bir risk ile karşı karşıya olduğunu belirtilmişti. AB Konseyi Başkanı Tusk, 19 Ocak'taki bir konuşmasında üye ülkeleri uyararak 2 ay içerisinde mülteci krizine bir çözüm bulunamadığı takdirde, Schengen'nin tarih olacağını ifade etmişti.

3 milyar euroluk fon

Oturumun öğleden sonraki bölümünde ise, AB'nin Türkiye'deki sığınmacılar için söz verdiği 3 milyar euroluk fonla ilgili son durum görüşülecek. AB Komisyonu, 29 Kasım'da yapılan AB-Türkiye Zirvesi'nde kayıt altına alınan fonun bir milyar euroluk bölümünün kendileri, kalanının ise üye ülkeler tarafından karşılanmasını istiyor. Ancak İtalya, 3 milyarının tamamının AB Komisyonu tarafından sağlanması gerektiğini savunarak, fonu bloke ediyor. Bu blokajın, Almanya'nın devreye girmesiyle önümüzdeki günlerde kaldırılması bekleniyor.

Sınır dışı kararları

AP'de ele alınacak diğer bir konu da mültecilerin sınır dışı edilmesi ile ilgili kararlar olacak.

Norveç, Rusya ile vardığı anlaşma çerçevesinde geçtiğimiz haftalarda aralarında kadın ve çocukların da olduğu 100'den fazla sığınmacıyı sınır dışı etmişti. Norveç'te bu sayının 5 bini geçmesinden korkulurken, Finlandiya 20 bin, İsveç de 80 bin sığınmacıyı sınır dışı etme kararı almıştı.

Çarşamba günü AP Genel Kurulu'nda, İngiltere'nin AB'deki geleceği ve talep ettiği reformlar tartışılacak. Genel Kurul'da AB Komisyonu Başkanı Juncker ile AB Konseyi adına Dönem Başkanı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bert Koenders de birer konuşma yapacak.

Kırım Tatarları gündeme gelecek

Perşembe günü ise AP'de Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'daki insan hakları ihlalleri, özellikle de Tatarların durumu görüşülecek. AB, Rusya'nın Ukrayna toprağı Kırım'ı ilhak etmesini yasa dışı olarak görüyor.

Bozkır, Brüksel'i ziyaret edecek

Aynı gün Brüksel'de AB Bakanı Volkan Bozkır'ın temasları olacak. Bozkır, AB Komisyonu'nun Avro ve Sosyal Diyalogdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ile Uluslararası İşbirliği ve Kalkınmadan sorumlu üyesi Neven Mimica ile ayrı ayrı görüşecek.

Suriye Bağış Konferansı

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Frederica Mogherini, AB Komisyonu'nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri'nden sorumlu üyesi Johannes Hahn ile İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Christos Stylianides, İngiltere'de yapılacak olan Suriye Bağış Konferansı'na katılacak.

Schulz, Tusk ve Juncker'in öne çıkan temasları

AP Başkanı Martin Schulz, pazartesi günü Fransız lider François Hollande, salı günü Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik, çarşamba günü Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari görüşecek. Perşembe günü Suriye Bağış Konferansı'na katılarak bir konuşma yapacak olan Schulz, pazar günü ise Strazburg'ta Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya gelecek.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, salı günü NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşecek, perşembe günü de Suriye Bağış Konferansı'na katılacak.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, salı günü Portekiz Halk Partisi (CDS) Genel Başkanı Paulo Portas ile görüşecek. Çarşamba günü AP oturumlarına katılacak olan Juncker, perşembe günü de Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi Başkanı Georges Dassis'i kabul edecek.