Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Hava sahası ihlali olmuşsa saklamak da, olmamış bir hava sahası ihlalini var diye göstermek de mümkün değil. Rusya'nın işlediği bazı ihlalleri örtmesi mümkün değil" dedi.

Suudi Arabistan'da temaslarda bulunan Başbakan Davutoğlu, Kraliyet Sarayı'nda basın toplantısı düzenledi. 

Rusya'nın bazı hava sahası ihlallerini örtmesinin mümkün olmadığından bahseden Davutoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Artık dünyada hiçbir ülke izole değil, herhangi bir yerde hava sahası ihlali olmuşsa saklamak da, olmamış bir hava sahası ihlalini var diye göstermek de mümkün değil. Dolayısıyla Rusya'nın şu veya bu gerekçeyle işlediği bazı ihlalleri örtmesi mümkün değil"

Kısa süreli bir ihlalin olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, ihlalin hem NATO hem de Türkiye radarlarınca tespit edildiğine dikkat çekti. Türkiye'nin Rusya ile olan gerilimi artırmak düşüncesinde olmadığını söyleyen Davutoğlu, "Türkiye hava sahasını koruma konusunda da gerekli hassasiyeti her zaman gösterir" dedi.

"Suriye'de hem rejim DEAŞ aynı ölçüde suçludur"

Suriye'de katliam yapan rejim ve barbarca cinayetler işleyen DAEŞ'in aynı ölçüde suçlu olduğunun altını Çizen Davutoğlu, "Türkiye olarak, Suudi Arabistan ile birlikte Suriye ılımlı muhalefetine vereceğimiz desteği sürdüreceğiz" dedi. 

"Sürdürdükleri tehditkar tutum Rusya'nın menfaatine değildir"

Davutoğlu, "Rusya'yı bir kez daha uyarıyoruz, gerek Suriye'deki muhalif unsurlara, ılımlı muhalefete verdikleri zarar, gerekse Türk hava sahasına yönelik sürdürdükleri tehditkar tutum Rusya'nın menfaatine değildir" dedi.

"Türkiye her zaman Suriye halkının yanındadır"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin her zaman Suriye halkının yanında olduğunu dile getirerek, "Türkiye her zaman ılımlı muhalefetin yanında, DEAŞ'ın, rejimin ve Suriye'yi işgale yönelen yabancı güçlerin, yabancı devlet unsurlarının karşısındadır, böyle olmaya da devam edecektir" şeklinde konuştu.

"Bu anlaşma Kral'ın nisan ayındaki Türkiye ziyaretinde imzalanacak hale gelecek"

Suudi muhataplarıyla yüksel düzeyli stratejik işbirliği mekanizmasının temel ilkeleri ve mekanizmanın nasıl ilerleyeceği konusunda fikir teatisinde bulunduklarını anlatan Davutoğlu, "İnşallah bu anlaşma son çalışmalarla birlikte Kral'ın nisan ayındaki Türkiye ziyaretinde imzalanacak hale gelecek. Bu, ilişkilerin derinlik kazanmasıdır. Bu ilişkilerin siyasi boyutu en üst düzeyde yürürken bunun iktisadi ve bölgesel boyutlarını da istişare ettik. Özellikle bölgesel alanda Suriye, Irak ve Yemen'deki gelişmelerin bölge istikrarına yaptığı olumsuz etkileri ele aldık. Türkiye ve Suudi Arabistan'ın bu konuda benzer yaklaşımları var. Bu yaklaşımları gözden geçirdik" diye konuştu.

Davutoğlu, iktisadi çerçevede ise dünyada en çok yatırım yapan yaklaşık 30 önemli Suud şirketi ve yatırımcıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getirdi.