Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, negatif faiz stratejisi ugulamasına geçerek, Çin'in yuanı en önemli dış ticaret ortaklarından biri karşısında devalüe etme çabalarını dakikalar içinde ortadan kaldırdı.

Küresel talepteki azalma, tüm dünyada yetkilileri para politikalarıını gevşetmeye yöneltti ve bu da rekabetçi kur devalüasyonları serisine yol açtı.

Chapdelaine & Co.'dan Douglas Borthwick "Japonya temel olarak, 'Çin, biliyor musun? Ne yaptığının farkındayız ve buna göre hareket edeceğiz' diyor. Şimdi top yeninden Çin'in sahasında" dedi.

BOJ, Cuma günü aldığı sürpriz bir kararla, merkez bankasında tutulan cari hesaplara uygulanan faizi eksi yüzde 0.1'e düşürdü. Bu kararına rdında yen dolar karşısında yüzde 2.2 ile son bir yılın en hızlı kaybını yaşadı.

Öte yandan, diğer merkez bankaları da gevşeme ya da en azından sıkılaştırmayı yavaşlatmaya yönelik işaretler gönderdi. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi Mart ayında adım atılabileceğini işaret ederken, Fed, faiz artırımlarının kademeli olacağını ve gelişmelerin dikkatle izlendiğini vurguladı. Çin Merkez Bankası ise, borçlanma maliyetlerini düşürmek için, piyasaya açık piyasa işlemleri yoluyla, kısa vadeli araçlarla yüklü miktarda likidite verdi.

Yuan-yen paritesinn hareketine bakıldığında, Ocak ayı başında yen karşısında 18.500 civarında olan yuan, 20 Ocak'ta 17.627 seviyesine kadar düştükten sonra, Japonya Merkez Bankası'nın kararı sonrası hızla 18.500 seviyesine yükseldi.