Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Türkiye'de hızlanan enflasyon ve Merkez Bankası'nın bunu durdurmak için faiz artırımına gitmekteki isteksizliği, üç aydır süren kayıpların ardından, ülke tahvillerinde olumsuz seyrin süreceğini işaret ediyor.

Landesbank Berlin Investment GmbH, kısa vadeli Türk tahvil faizlerinin, iki yıl vadeli tahvil faizlerinin geçen hafta 3.5 ayın en yüksek seviyesini görmesinin ardından, cazip hale gelebilmesi için 150 ila 200 baz puan daha yükselmesi gerektiğini kaydetti. Goldman Sachs Asset Management ise, politika oluşturulmasına ilişkin olası güvenin erozyonunun, Türkiye'nin kredisine ve Türk Lirası'na "ağırlığını düşür" tavsiyesinde bulunması için bir neden oluşturduğunu kaydetti.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türk Lirası'ndaki yüzde 20'lik değer kaybının enflasyonun Aralık ayında 13 ayın en yüksek seviyesine çıkmasına yardımcı olmasına karşın, gösterge borçlanma faizini yaklaşık 1 yıldır yüzde 7.5'te tutarak yatırımcıların güvenini olumsuz etkiledi. Öte yandan, hükümetin politika yapıcılara önceliği tüketici fiyatları artışından ziyade ekonomik büyümeye vermeleri yönünde baskı uygulaması da merkez bankasının bağımsızlığına ilişkin kuşkuları artırdı.

Landesbank Berlin'de yaklaşık 1 milyar euroluk (1.23 milyar dolar) gelişen ülke tahvillerini yöneten fon yönetimi direktörü Lutz Roehmeyer, "Yabancı yatırımcılar Merkez Bankası'nın enflasyon yönetimi kredibilitesine olan güvenlerini tamamen kaybetti," dedi ve "Bunun düzeltilmesinin yanıtı çok basit. Faizli yükselt. Ancak kmse bunu işitmek istemiyor" şeklinde görüş bildirdi.

Enflasyon Aralık ayında yüzde 8.8 ile beklenenden yüksek gerçekleşti ve Merkez Bankası'nın hedefinin 3.8 yüzde puanı üzerine çıktı. Merkez Bankası'nın faizleri 11'nci ay üst üste sabit tutmasının ardından, Başçı, Salı günü yaptığı açıklamada, fiyat istikrarına yalnızca 2018 yılında ulaşılabileceğini söyledi. Başçı, hükümeetin asgari ücrette yaptığı artışı işaret ederek, bu yıl için enflasyon tahminini yüzde 7.5'e çıkardı.

Goldman Sachs Asset Management para yöneticilerinden Yacov Arnopolin, "Türk varlıklarının düşük performansının yatırımcı endişleiernden kaynaklandığını düşünüyoruz. Bu endişeler arasında ordodoks olmayan politika, siyasi belirsizlikler ve bölgedeki karışıklıklar yer alıyor" dedi.

İki yıl vadeli tahvillerin fazi geçen ay 13 baz puan yükselerek yüzde 10.99'a çıktı ve bu, Bloomberg'in takip ettiği 22 gelişen piyasa arasında üçüncü en yüksek artışı işaret erdiyor. 10 yıl vadeli kağıdın faizi ise sekiz baz puan yükselerek yüzde 10.82'ye ulaştı.

İstanbul'da Ata Invest stratejisti Batuhan Özşahin, Bloomberg News'a yaptığı değerlendirmede, "Türkiye'de enflasyonun bu yılın ilk altı ayında çift hanelere çıkma olasılığı oldukça yüksek ve iki yıl vadeli tahvillerin faizinin 10 yıllıkların faizinden daha hızlı artmasının temel nedeni bu," dedi ve "Olumlu tarafta ise, liradaki zayıflama yavaşladı ve kurun bu nedenle enflasyona yansıma etksi bu yıl daha az olacak" şeklinde konuştu.

Bloomberg News