Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Küresel tahvil faizleri, Japonya Merkez Banıası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda'nın geçen hafta sürpriz bir şekilde faizi negatife düşürmesinin ardından, Japon tahvil faizlerinin rekor seviyelere gerilemesinin desteği ile 12 ayın en düşük seviyesine indi.

Ülke tahvil faizlerini içeren Bank of America Corp.'un endeksi yüzde 1.392a gerileyerek, Şubat 2015'ten bu yana en düşük seviyesine geriledi. Japonya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi yüzde 0.05'e kadar inerken, 2 yıl vadelilerin faizi eksi yüzde 0.16'ya indi. Gösterge ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi ise yüzde 1.91 ile 2 Ekim'den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

BOJ Guvernörü Kuroda'nın Cuma günü negatif faiz politikasına geçme kararı, rekor büyüklükteki varlık alım programı ile birlikte, bankaların paralarını merkez banklarından çekerek tahvil alımı için kullanacakları spekülasyonunu güçlendirdi. Bu hareket yatırımcıları, ülke dışında yüksek faizli tahvil aramaya sevk etti.

Tokyo'da Diam Co. tahvil yatırımcısı Hajime Nagata, "Bankalar nakit dışı cinsiden yatırımlara daha fazla para ayıracaklar ve öncelik tahvil piyasasına verilecek," dedi ve "Piyasa, Japon yatırımcıların yabancı sabit getirili menkul kıymetlere daha fazla para tahsis etmesini bekliyor" şeklinde görüş belirtti.

ABD'nin gösterge 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi Londra saati ile 07:09'da yüzde 1.92 seviyesinde seyrediyordu. Kasım 2025'te vadesi dolacak yüzde 2.25 faizli kağıdın fiyatı fazla değişmeyerek 102 31/32 seviyesinde kaldı.

Avustralya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri iki baz puan düşüşle yüzde 2.62'ye inerek 30 Ekim'den bu yana en düşük seviyesini gördü.