Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa hisse senetleri, geçtiğimiz haftaki sıçrayışın 2008 yılından beri görülen sert Ocak ayı kayıplarının bir kısmını geri alması ardından, hayal kırıklığı yaratan Çin verisinin yatırımcı ilgisini azaltmasıyla değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 10:02'de yüzde 0.5 düşerek 340.64 puan seviyesine geriledi. Yıla volatil bir başlangıç yapan hisse senedi göstergesi, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) teşvik açıklaması ve Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) politika duruşunu Mart ayında gözden geçirebileceğine ilişkin beklentiler ile Ocak ayı kayıplarını yüzde 6.4'e indirdi.

Londra'da EFG Asset Management araştırma birimi yöneticisi Daniel Murray, “Yatırımcılar küresel büyümeye ilişkin karışık sinyaller alıyor. Verilerin tamamı çok kafa karıştırıcı ve bu durum insanları geriyor. Makro boyuttaki en küçük olay veya veri bile algıyı iki yöne de çekebilir” dedi.

Çin resmi fabrika göstergesi Ocak ayında üç ayın en düşük seviyesine inerek tahminleri yakalayamadı ve rekor düzeydeki ardı ardına altıncı aylık düşüşü işaret etti. Resmi hizmet endeksi de düşüş kaydetti. Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki sektörlerin tamamı Ocak ayında düşüş gösterdi. Bankalar, madencilik ve otomotiv şirketleri düşüşlere öncülük etti. Uluslal göstergeler arasında İtalya FTSE MIB Endeksi yüzde 13 ile en sert düşüşü kaydederken, ihracat şirketleri ağırlıklı Almanya DAX Endeksi, Ocak ayında yüzde 8.8 azaldı ve Ağustos ayından bu yana görülen en sert aylık kaybını gerçekleştirdi.