Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Ekonomi ve siyaset gündemi - 2 Şubat Salı

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şili'de, Türkiye Cumhuriyeti tarafından yenilenen Vitacura Parkı'nın açılışını yaptıktan sonra Peru'ya geçecek.

- Erdoğan, Peru Devlet Başkanı Ollanta Humala tarafından resmi törenle karşılanacak, baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirilecek, anlaşmalar imzalanacak.

- Düzenlenecek ortak basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, onuruna verilecek akşam yemeğine katılacak.

(Santiago/Lima)

2- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin doğu ve güneydoğu illeri milletvekilleriyle kahvaltıda bir araya gelecek.

- Davutoğlu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerini Çankaya Köşkü'nde kabul edecek, AK Parti MYK toplantısına katılacak.

(Ankara/10.00/14.00/19.00)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ile beraberindeki heyet, resmi temaslarda bulunmak üzere Atatürk Havalimanı'ndan Fransa’ya hareket edecek.

(İstanbul/14.00)

2- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TAR-GEL) çalışanlarının mesleki ve özlük haklarının diğer personel ile eşitlenmesine ilişkin imza törenine katılacak. Bakan Çelik, daha sonra ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ı makamında kabul edecek.

(Ankara/10.00/14.30)

3- HDP Meclis Grup Toplantısı yapılacak.

(TBMM/12.30)


DÜNYA-DİPLOMASİ

1- İtalya Dışişleri Bakanlığının ev sahipliğinde, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 20 ülkeden ve 3 uluslararası kuruluştan temsilcilerin katılımıyla IŞİD karşıtı koalisyon toplantısı yapılacak.

(Roma)

2- Ramallah kentine İsrail'in uygulamaya başladığı giriş ve çıkış yasağının da katkı sağladığı, İsrail ile Filistinliler arasındaki gerginlikle ilgili gelişmeler izleniyor.

(Kudüs/Ramallah/Gazze)

3- Suriye'deki iç savaş, bölgedeki yansımaları ve Rusya'nın hava saldırılarına ilişkin gelişmeler ile Hizbullah ve Suriye rejimi güçlerinin kuşatması altındaki Madaya ve Muaddamiyye beldelerindeki insani durum takip ediliyor.

(Şam/Halep)

4- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, terör örgütü IŞİD hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Erbil/Bağdat)

5- Yemen'de, hükümet güçleri ve Husiler arasında devam eden çatışmalar ve gelişmeler takip ediliyor.

(Sana)

AA