Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Almanya'da bu yılın Ocak ayında mevsimsellikten arındırılmış işsiz sayısı, piyasa beklentisinin üzerinde 20 bin azalırken işsizlik yüzde 6.2 ile tarihi düşük seviyede gerçekleşti. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, işszi sayısının söz konusu dönemde 8,000 düşmesi bekleniyordu. Anketine katılan 29 ekonomistin isşiz sayısına ilişkin tahminleri, 15,000 düşüş ile 5,000 artış arasında geldi.

Almanya Federal İş Ajansı'nın (BA) bugün açıkladığı verilere göre, Almanya'da Ocak ayında 8 bin azalması beklenen mevsimsellikten arındırılmış işsiz sayısı 20 bin kişi azaldı. Böylece Ocak ayında ülkede mevsimsellikten arındırılmış işsiz sayısı 2 milyon 732 bin olarak ölçüldü

Bu yılın Ocak ayında Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya'da mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı ise piyasa beklentilerinin üstünde performans göstererek yüzde 6.2 ile Almanya'nın birleşmesinden bu yana ölçülen tarihi düşük seviyeye geriledi. Ülkede geçen yılın aralık ayında işsizlik yüzde 6.3 olarak ölçülmüştü. Bloomberg'in anketine göre, işsizlik oranının yüzde 6.3'te kalması bekleniyordu.

Federal İş Ajansı (BA) Başkanı Frank-Jürgen Weise, konuya ilişkin açıklamasında, iş piyasasındaki olumlu gelişmenin yılın başında da devam ettiğini, Ocak ayında mevsimsellikten arındırılmamış işsizliğin artmasına karşın mevsimsellikten arındırılmış işsizliğin belirgin şekilde tekrar azaldığını belirtti.