Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Societe General SA'ya göre Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin, merkez bankalarının ek parasal teçviğin sınırlarının görülmesiyle birlikte, geçtiğimiz Mart ayında 12 yılın düşüğüne gerileyen euroyu zayıflatmak için ABD'deki mevkidaşına güvenmesi gerekecek.

Bloomberg anketine katılan analistlerin medyan tahmini, AMB Başkanı'nın geçtiğimiz ay, politika yapıcıların Mart ayında teşvik paketini gözden geçirebileceklerini belirtmesi ardından, euronun yıl sonuna kadar yüzde 4 değer kaybederek 1.05 seviyesine ineceği yönünde oldu. Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda'nın 29 Ocak'ta beklenmedik bir şekilde negatif faiz açıklamasından sonra bile yen, Döviz opsiyon traderlarının önümüzüdeki üç ayda güç kazandığını gördüğü tek önemli para oldu.

Londra'da Societe Generale küresel stratejisti Kit Juckes, “Euro/Dolar 'ı 1 seviyesine indirmek için AMB'nin yapabileceği hiçbir şey olmadığını düşünüyorum. Merkez bankalarının fazla kurşunu kalmadı. Yapabilecekleri anlamında çaresiz kalmaya çok yakınlar” dedi.

Juckes, Draghi için iyi haberin ise, Fed Başkanı Janet Yellen'ın bu yıl muhtemelen üç defa faiz artırımına gidecek olması olduğunu düşünüyor. Juckes, “işte bu, pariteyi 1'e indirir” dedi.

Societe Generale bir yıl önce, paritenin 2015 yılı sonunda 1.10 seviyesine ineceğini tahmininde bulunmuştu. 31 Aralık'ta 1.0862 seviyesinden kapatan euro/dolar, o zamandan bu yana Salı günü Londra saatiyle 07:09'da yüzde 0.4 yükseldi ve 1.0907 seviyesinden işlem gördü.