Advertisement

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı, Çin hisse senedi piyasasındaki dalgalanmalar ve sermaye çıkışlarının, büyümeyi tekrar dengelemeye yönelik çabaların etkisiyle, genişlemeye devam eden ekonomideki trendleri yansıtmadığını ifade etti.

Bükreş'te EBRD Başkanı Suma Chakrabarti, Pazartesi günü gerçekleştirilen bir mülakatta, “Çin'deki hisse senedi piyasası meseles, döviz kuru meselesi ekonomik durumdan bir miktar ayrılmış durumda. Çin GSYİH büyümesi yavaşlamış bile olsa, dünyanın ikinci büyük ekonomisinin yüzde 6.5 büyüyor olması bizim için gayet iyi bir durum” dedi.

Çin hisseleri, ekonomik yavaşlama ve zayıflayan yuanın rekor seviyede sermaye çıkışı tetikleyeceği yönündeki endişelerin etkisiyle, 2016 yılının en kötü performans gören hisse senetleri oldu. Yetkililer, düşüşü tersine çevirmek için finansal sisteme yüzlerce milyar dolar para pompalarken, faizleri indirerek, borç verme standartlarını düşürüyorlar. Aralık ayında EBRD hissedarı olan Çin'de ekonomik büyüme, 2015 yılında çeyrek yüzyılın en yavaş büymesini gerçekleştirmesinin ardından bu yıl daha da yavaşlamaya hazırlanıyor.

Chakrabarti, “Çin'de ekonomiye yapılan ki hepimizi ilgilendiriyor, tamamen ihracat odaklı bir modelden aynı zamanda iç tüketime de dayalı bir büyüme modeline geçiş yapmak. Dengelenmemiş bir ekonomi haline geldi dedi.