Advertisement

Akbank'ın 2015'te konsolide net karı 3 milyar 229 milyon Türk lirası oldu.

Akbank Genel Müdür Hakan Binbaşgil, 2015 yılı finansal performansına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, belirsizliklerin Türkiye'de ve küresel ölçekte yoğun olduğu bir yılı geride bıraktıklarını ifade etti.

Geçen yılın bankacılık sektöründe karlılıkların önemli ölçüde azaldığı bir yıl olduğuna işaret eden Binbaşgil, "Akbank olarak bu koşullara rağmen iyi bir performans sergiledik. Aktiflerimizi, yüzde 15 büyüterek 252 milyar TL’nin üzerine çıkardık" değerlendirmesini yaptı.

Binbaşgil, Akbank’ın 4 milyar 179 milyon TL brüt karından 950 milyon TL vergi karşılığı ayırdığını belirterek, 2015 sonunda bankanın konsolide net karının 3 milyar 229 milyon TL seviyesine ulaştığı bilgisini verdi.

Akbank’ın Türkiye’nin büyüme hikayesinin önemli bir parçası olduğunu vurgulayan Binbaşgil, şunları kaydetti:

"Bankacılık faaliyetleri, katma değeri yüksek ekonomik faaliyetlerin desteklenmesi için hayati önem taşıyor. Biz de 2015'te, kredilerimiz vasıtasıyla ekonomimize sağladığımız desteği 153 milyar TL’si nakdi kredi olmak üzere toplam 185 milyar TL’nin üstüne çıkardık. KOBİ ve kurumsal kredilerimizle reel sektöre verdiğimiz destek, geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 22 artış göstererek 113 milyarın üzerine çıktı. Akbank, aktif kalitesini piyasalardaki belirsizliklerin yüksek olduğu bir dönemde korudu. 2015'te de güçlü büyüme performansımızı sürdürürken takipteki kredi oranımızı düşük seviyede tutmayı başardık. Akbank, genel kredi karşılıkları ile beraber takipteki kredilere yüzde 171 oranında karşılık ayırdı."

- "Toplam mevduatımız yüzde 22 büyüyerek 149 milyar TL seviyesine ulaştı"

Türkiye’de tasarrufların değerlendirilmesinde en nitelikli adres olmayı hedeflediklerini belirten Binbaşgil, "Yıl sonunda yüzde 22 oranında artan toplam mevduatımız, 149 milyar TL'nin üzerine çıktı. Akbank Yatırım Hizmetleri ile, müşterilerimizin yatırımlarını özgüvenle değerlendirebilmeleri için Ak Yatırım ve Ak Portföy ile ortak bir platform oluşturduk. Sunduğumuz hizmetin arkasındaki uzmanlık, tecrübe ve yüksek teknoloji ile sektörde farklılaşmaya başladık" ifadelerini kullandı.

Binbaşgil, Akbank’ın gerçekleştirdiği başarılı sendikasyon işlemlerinin uluslararası bankacılık alanındaki gücünün ve saygınlığının göstergesi olduğuna işaret ederek, 1,2 milyar dolar tutarındaki Mart 2014 sendikasyonunu, 2015 yılında artan talep ve düşük maliyet ile yenilediklerini anımsattı.

Ağustos ayında temin ettikleri 335 milyon dolar tutarındaki sendikasyon kredisi ile 2008'den bu yana 3 yıl vadeli sendikasyon kredisi alan ilk Türk bankası olduklarına dikkati çeken Binbaşgil, "Bu krediye Orta Doğu ve Asya’dan bankaları da dahil ederek yatırımcı tabanımızı genişlettik. Ağustos ayında gerçekleştirdiğimiz 1,2 milyar dolar tutarındaki 1 yıl vadeli sendikasyonu ise uluslararası piyasalardaki maliyetleri düşürerek, yenilemeyi başardık. Muhabir bankacılıktaki gücümüzü bir kez daha kanıtlayarak, bu alanda da sektöre yön vermeye devam ettik" değerlendirmesinde bulundu.