Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisse senetleri, küresel büyümenin zayıflamakta olduğuna ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda, petrol fiyatlarındaki sert düşüşün risk varlıklarına küresel bazda satış getirmesinin etkisi ile değer kaybetti ve bölge hisselerinin gösterge endeksi kaybını ikinci güne taşıdı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 düşerek, Tokyo saati ile 09:08'de 120.47 seviyesine geriledi. Petroldeki çöküş ve Çin ekonomisindeki yavaşlamaya ilişkin endişeler tüm dünyada piyasaları sarstı ve bölge hisselerinin gösterge endeksi Salı günü itibariyle bu yıl yüzde 7.8 geriledi. Ham petrol fiyatlarındaki güçlü düşüş enerji şirketlerini olumsuz etkilemekte. BP Plc'nin dördüncü çeyrek karı yüzde 91 düşerken, Exxon Mobil Co. petrol sondaj bütçesinin 10 yılın en düşük seviyesine çekti.

Melbourne'de IG Ltd. şef piyasa stratejisti Chris Weston, "Mevcut temel göstergeler kötüleşiyor ve resesyon sesleri yükselmeye başladı," dedi ve "BP'nin korkunç sonuçlar açıkladığı ve Exxon'ın yeniden harcamaları kıstığında, zayıf petrolün ekonomileri etkilemekte olduğunun farkına varırsınız. Bu noktadan itibaren, merkez bankaları daha ne kadar fazlasını yapabilir?é şeklinde görüş bilidirdi.

Japonya Merkez Bankası geçen hafta teşviği artırarak piyasaları şaşırttı ve tüm dünyada sert dalgalanma gösteren piyasaları biraz olsun rahatlattı. Ancak bu yükseliş, petroldeki düşüşün ve daha geniş çaplı türbülansın büyümeyi olumsuz yönde etkileyeceği kaygılarının kök salması ile birlikte kısa sürdü. Citigroup'un Ekonomik Sürpriz Endeksi, 10'lar Grubu ekonomilerinde açıklanan verilerin Mayıs 2013'ten bu yana beklentilerden en fazla sapmayı gösterdiğini işaret etti.

Japonya'da Topix Endeksi yüzde 2 düştü ve düşüşünü ikinci güne taşımaya yöneldi. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.7 kaybetti. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.2 düştü. Yeni Zelanda'da gösterge endeks yüzde 0.6 geri çekildi.