Advertisement

Petrol fiyatları, ABD'de sektör verisinin stokların arttığını göstermesi ve bunun sonucu küresel arz fazlası endişelerinin daha da artması sonucu, yaklaşık yedi yılın en büyük iki günlük düşüşünü göstermesinin ardından, kayıplarını varil başına 30 doların altına genişletti.

Vadeli petrol kontratları New TYork'ta, önceki iki seansta yüzde 11 ile Mart 2009'dan bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından yüzde 1.6 daha geriledi. Sektör kuruluşu Amerikan Petrol Enstitüsü verilerine göre, petrol stokları geçen hafta 3.8 milyon varil arttı. Çarşamba günü açıklanacak olan resmi verinin, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, zaten rekor seviyede bulunan petrol stoklarının daha da arttığını göstermesi bekleniyor. Exxon Mobil Corp., petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisi ile, sondaj bütçesini 10 yılın en düşük seviyesine kısma kararı aldı.

Petrol bu yıl, ABD petrol stoklarındaki artış ve uluslararası yaptırımların kaldırılmasının ardından İran'ın yeniden piyasalara dönecek olmasının etkisi ile yüzde 20 arttı. Chevron Corp.'un kredi notu Standard & Poor's (S&P) tarafından yaklaşık 30 yıldır ilk kez düşürüldü ve Royal Dutch Shell Plc'nin kredi notu, S&P'nin şirkete not vermeye başladığı 1990'dan bu yana en dşük seviyeye çekildi.

Melbourne'de IG Ltd. piyasa stratejisti Evan Lucas, "Piyasa ağır biçimde aşırı arz durumunda," dedi ve "Üretim kısıntıları olsa bile, stoklar fiyatları muhtemelen baskı altında tutmaya devam edecek kadar yüksek seviyelerde. Petrol Mart ayının sonuna kadar 30 dolar civarında dalgalanmaya devam edecek" şeklinde görüş bildirdi.

Mart vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 48 sent düşerek varil başına 29.40 dolara kadar düştükten sonra, Hong Kong saati ile 10:55'te 29.67 dolar seviyesindeydi. Kontrat Salı günü yüzde 5.5 düşerek 29.88 dolar ile,21 OCak'tan bu yana ilk kez 30 doların altında kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günün ortalamasının yüzde 7 kadar üzerindeydi.

Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 42 sent ya da yüzde 1.3düşerek varil başına 32.30 dolara kadar indi. Kontrat Salı günü 1.52 dolar düşerek 32.72 dolara indi. Avrupa göstergesi Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a göre 1.16 doalr prim ile işlem gördü.