Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Geçen haftaki rallinin boşa çıkmasının sıkıntısını yaşayan petrol boğaları, yıl sonuna kadar daha büyük çaplı ve daha uzun bir ralliye yönelik tahminlerden dolayı kendilerini biraz rahat hissedebilir.

Analistler, petrol fiyatlarının 2016 yılının sonuna kadar 15 doların üzerinde bir yükseliş gösterebileceği tahmininde bulunuyor. New York petrolü, Bloomberg'in anketine katılan 17 analistin tahminlerinin medyanına göre, dördüncü çeyrekte varil başına 46 dolara ulaşabilir ve Brent petrolü Londra'da söz konusu dönemde 48 dolardan işlem görebilir. Goldman Sachs Group Inc.'ye göre, petrolün 12 yılın en düşük seviyesine inmesine neden olan küresel arz fazlası, ABD'de kaya petrolü üretimindeki düşüş ile birlikte açığa dönüşecek.

ABD'de Enerji Enformasyon İdaresi'ne göre, ABD'de üretim, dördüncü çeyrekte, ilk çeyreğe göre günlük 620,000 varil ya da yüzde 7 civarında düşecek. Öte yandan, Uluslararası Enerji Ajansı, OPEC dışı toplam üretimin bu yıl günlük 600,000 varil gerileyecek. Bu durum, düşük fiyatların küresel talebi artırmasının da desteği ile fiyatlarda bir sıçramanın yolunu açabilir. UBS Group AG ve Societe Generale SA gibi fiyatlarda yükseliş bekleyen bankalar arasında yer alan Citigroup Inc., petrolün "bu yılın işlemi" olabileceğini kaydetti.

Singapur'da Phillip Futures yatırım analisti Daniel Ang, telefon yoluyla Bloomberg News'a yaptığı değerlendirmede, "ABD kaya petrolü üretimi düşebilir ve burası kısııntıları göreceğiniz yer olacak ve arz azalmaya başlamalı" dedi ve "Bunlardan öte, yılın ikinci yarısı için talepte artış beklentileri var" şeklinde görüş belirtti.

Batı Teksas petrolü (WTI) ve Brent petrolü, 20 Ocak'ta 2003 yılından bu yana en düşük seviyesinden kapandı. Mart vadeli WTI Salı günü varil başına 29.88 dolardan kapandı ve tahmin edilen fiyat olan 46 dolara ulaşması için yüzde 54 değer kazanması gerekecek. Nisan vadeli Brent petrolü ise dün 32.72 dolardan kapandı ve 48 doları görmesi için yüzde 47 değer kazanması gerekiyor. Medyan fiyat, her iki petrol için tahminde bulnan 17 analistten derlendi.