Advertisement

Çin yuanın ülke içi ve dışındaki kurları arasında fark son üç haftanın en yükseğine çıktı ve bu durum, spekülatörlerin kurlar arasındaki farktan yararlanması için imkanı genişletiyor.

Hong Kong'da işlem gören yuan yuan yüzde 0.3 kadar düştü ve bunun sonucu Şanghay'da işlem gören yuan ile arasındaki iskonto yüzde 0.97'ye genişledi. Bu, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC), denizaşırı yuan kurunu düşürerek ve Çin'den dışarı giden yuan arzını daraltarak açığa satışları düşürmek için gerçekleştidiği iki uzun süreli atakta bulunduğu 11 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor. Bu adımlar sonrası offshore yuan aynı hafta onshore yuana göre primli hale geldi, ancak daha sonra tekrar iskontolu seviyeye geçti.

Hong Kong'da Bank of East Asia Ltd. Döviz analisti Kennix Lai, "Ayılar, temel olarak PBOC'un ataklaından dolayı yuanda açığa satmaktan vaz geçmiyor ve oyuna geri dönmeye hazırlanıyorlar," dedi ve Kısa vadede açığa satanlar ile PBOC arasında oldukça yoğun bir mücadele olacak. Piyasa yuanda daha da düşüş için alan olduğuna güçlü bir şekilde inanırken, merkez bankası yuanı istikrarlı tutabilmek için elinden geleni yapacak" şeklinde görüş bildirdi.

Offshore yuan dolar karşısında yüzde 0.2 düşerek, Hong Kong saati ile 13:25'te 6.6412 seviyesine geldi. Çin para birimi erken saalerde 6.6448 ile 11 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesine indi. Onshore yuan fazla değişmeyerek 6.5799 seviyesinde kaldı. Para otoritesi günlük yuan fiksingini yüzde 0.02 düşürerek 6.5521 seviyesinde belirledi. Çin'de finans piyasaları gelecek hafta Çin yeni Yıl tatili dolayısıyla kapalı kalacak.