Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin hisse senetleri, traderların yukarı yönlü pozisyonları kapatması ve düşen petrol fiyatlarının enerji üreticileri üzerinde baskı oluşturmasıyla birlikte düşerek geçtiğimiz ayın kayıplarını genişletti.

Şanghay Bileşik Endeksi, yerel saat ile 13:52'de yüzde 1.7 düşerek 2,702.40 puan seviyesine gerileyerek bu yılki kayıplarını yüzde 24'e taşıdı. China Coal Energy Co. ve PetroChina Co. enerji şirketleri göstergesini rekor düşük seviyeye taşıdı. Gayrimenkul geliştiricileri, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) ilk kez ev sahibi olacaklar için mortgage ön ödemelerini azaltması ardından yükseldi. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 3.1 düşerek Mart 2009'dan bu yana görülen en düşük kapanışına yöneldi.

Çin hisse senedi piyasasında kredili işlemlerin Pazartesi günü Aralık 2014'ten beri görülen en düşük seviyesine gelmesi, Şanghay Bileşik Endeksi'nin 2008 yılından bu yana en sert aylık düşüşünü kaydetmesinin ardından, azalan yatırımcı güvenini işaret etti. PBOC'nin emlak piyasasını desteklemesiyle birlikte, ilk kez ev sahibi olacaklar için gereken en düşük mortgage ön ödemesini yüzde 25'ten tüm zamanların en düşük seviyesi olan yüzde 20'ye indireceğini açıkladı. Çin anakara piyasaları gelecek haftanın tamamında tatil nedeniyle kapalı olacak.

Hong Kong'da Core-Pacific Yamaichi araştırma birimi yöneticisi Castor Pang, “Hisse senedi piyasasının, kötü performans gösteren ekonominin etkisiyle son zamanlardaki sert düşüşlere karşın, düşmeye devam edeceğinden korkuluyor. Gelecek haftak tatiller öncesinde, ABD hisselerindeki düşüşten dolayı yayılan bir psikolojik korku yayılıyor. İnsanlar, ne tutuyorlarsa sadece satmak istiyorlar” dedi.