Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

(17:00'de güncellendi)

Dolar/TL , 2,9301 ile son bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Dün güne 2,9460 seviyesinden başlayan ve 2,9446 - 2,9604 aralığında hareket eden dolar/TL, günü 2,9520'den tamamlamıştı.

Bugün bankalararası piyasada güne yükselişle başlayan dolar/TL, 2,9639'a kadar çıktıktan sonra açıklanan ocak ayı enflasyon verisinin ardından düşüşe geçti.

Günün ikinci yarısında petrol fiyatlarının yüzde 4 yükselmesinin risk iştahını artırması ile küresel piyasalarda dolar gelişen ülke para birimlerine karşı değer kaybetti. Artan risk iştahı TL varlıklara talebi de artırırken, dolar/TL 2,9301 ile 4 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Akbank Hazine Bölümü Döviz İşlemleri Müdürü Emir Baruh, “Şu anda piyasaların takip ettiği neredeyse tek parametre petrol ve bunu üreten ve üretmeyen ülkeler arasında ciddi bir ayrışma söz konusu oldu. TL'ye bakacak olursak geçen haftaki Fed kararından itibaren daha iyi bir performans söz konusu, yurt dışında ciddi satışlar görürken hem kur hem Borsalar tarafında, TL varlıklarında ciddi alışlar söz konusuydu. Bu da TL'nin diğer gelişmekte olan ülkelerden ayrışmasına sebep oldu” dedi.

“Önümüzdeki günlerde petrolün 30 doların altında kalıcı olup olmayacağı önemli olacaktır. Eğer buralarda sakinlerse, diğer gelişen piyasalar biraz daha hızlı toparlanırken TL'de daha az bir toparlanma görebiliriz. Fakat TL açısından iki yöne de hareketlerin daha sınırlı olmasını bekliyoruz” diyen Baruh, “Bugün gelecek enflasyon verisi çok önemli olacaktır. Geçen ay TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın çift haneli enflasyon beklemiyorum demiş olması, piyasadaki enflasyon beklentilerini yukarı çekti” şeklinde görüş bildirdi.

(17:00'de güncellendi)