Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa hisse senetleri, Swatch Group AG'den Novo Nordisk A/S'ye tahminlerin altında kalan kârların, küresel büyümeyle ilgili kaygıları artırmasıyla düşüşünü derinleştirdi.

 Swatch yüzde 3.8 düşerken, Novo Nordisk A/S yüzde 4.1 değer kaybetti. Hollandalı telefon şirketi Royal KPN NV, satışlarının ve kârının tahminlerin altında kalmasının ardından yüzde 3.9 düştü. Syngenta AG, China National Chemical Corp'un satın almak için 43 milyar doların üzerinde bir fiyata anlaşmasının ardından yüzde 6.8 tırmandı.

Stoxx 600 Europe Endeksi Londra saati ile 8.17'de yüzde 0.7 düştü. Çin'deki yavaşlama ve petroldeki çöküşün tetiklediği satışlar, iki haftalık duraksamanın ardından, küresel büyümeye dair endişelerin tekrar artmasının ardından yine etkisini gösterdi. Küresel merkez bankalarının ekonomiye destek olacağına dair iyimserlik ay sonuna doğru satışların hafiflemesine neden olurken, gösterge endeks hâla finansal krizden bu yana en kötü yıl başlangıcına sahip.

Bankalar ve otomobil üreticileri yılın en kötü oyuncuları olarak bugünkü düşüşe de öncülük ettiler. Yaklaşık doksan şirket bu hafta kâr açıklayacak. Analistler Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki şirketlerin karının geçen yıl yüzde 0.7 büyüdüğünü ve 2016'da ise yüzde 3.9 büyüyeceğini tahmin ediyor.