Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Petrol, yaklaşık yedi yılın en güçlü düşüşünün ardından gerçekleştirdiği sıçramayı ikinci güne taşıdı.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Çarşamba günü yüzde 8 sıçradıktan sonra yüzde 1.8 daha yükseldi. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi Çarşamba günü yüzde 1.7 ile Mart 2015'ten bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirdi ve dolar ile fiyatlanan emtiayı yatırımcılar için daha ucuz hale getirdi. Venezüela'ya göre, altı OPEC üyesi, ve iki OPEC dışı ülke, eğer çağrı yapılması durumunda, olağanüstü toplantıya katılmaya hazır.

Petrol bu hafta, yaklaşık yüzde 10'luk kayıp ve kazanç arasında dalgalandı. Fiyatlar bu yıl halen, İran'ın uluslararası yaptırımların kaldırılmasının ardından petrol ihracını artırmaya hazırlanması ve ABD'de yüksek seyreden petrol stoklarının etkisi ile ekside. ABD'de petrol stokları geçen hafta, dün açıklanan resmi verilere göre, 502.7 milyon varile çıkarak, verilerin açıklanmaya başladığı Ağustos 1982'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Melbourne'de IG Ltd. analisti Angus Nicholson, "Petrol oldukçagüçlü sıçradı, ancakk istikrar kazanmadan önce, 20 dolarlar civarındaki banda en az bir kez daha gerieleyeceğini düşünüyorum," dedi ve "Altı üretici üretimi kıssa bile, buradan açığa çıkacak piyasa payını almaya hazır çok sayıda başka üretici var" şeklinde görüş bildirdi.

Mart vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex piyasasında, 59 sent yükselerek varil başına 32.87 dolara kadar çıktıktan sonra, Hong Kong saati ile 12:01'de 32.68 dolara geldi. Kontrat Çarşamba günü 2.40 dolar yükselerek 32.28 dolara ulaştı. Fiyatlar, Mart 2009'dan bu yana en büyük iki günlük kaybın ardından, Salı günü 21 Ocak'tan bu yana ilk kez 30 doların altında kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 60 üzerindeydi. Petrol bu yıl yüzde 12 düştü.

Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 55 sent ya da yüzde 1.6 yükselerek varil başına 35.59 dolara kadar çıktı. Kontrat Çarşamba günü 2.32 dolar yükselerek 35.04 dolara ulaşmıştı. Avrupa göstergesi Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a göre 1.20 dolar primli işlem gördü.