Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dolar, ABD ekonomisindeki yavaşlama işaretlerinin küresel merkez bankalarının para politikaları arasındaki farklılaşmayı ortadan kaldırabileceği beklentilerini güçlendirmesinin ardından, 2016 yılının başındaki kazancının tümünü geri verdi.

ABD para birimi Asya piyasalarında, Çarşamba günü dünyanın en büyük ekonomisinin sağumakta olduğu endişelerine bağlı olarak en büyük dokuz muadili karşısında en az yüzde 1.7 değer kaybetmesinin ardından, Perşembe günü fazla değişmedi. Döviz traderları, 10 yıllık faizin son bir yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından tahvil piyasasını yakalamaya çalışıyor ve vadeli kontratlar, traderların Fed'in bu yıl faiz artırımına gitmeyeceği yolundaki beklentilerinin güçlenmekte olduğunu işaret ediyor.

New York'ta BNP Paribas SA döviz işlemleri müdürü Peter Gorra, "Döviz piyasası faiz piyasası ile çekişme halindeydi ve şimdi faiz piyasası kazanıyor," dedi ve "Fed'in bu yıl dört faiz artırımı tahmini ile piyasanın 0.7 artırım beklentisi arasında kopukluk var ve bunlardan biri yanılıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Küresel talebin düştüğüne ilişkin endişeler ve politika yapıcıların tüm dünyada yavaşlayan ekonomiye tepki vermesi, günlük 5.3 trilyon dolarlık hacme sahip döviz piyasasında karışıklığa sebep oluyor. Doların bu haftaki geri çekilmesi, Cuma günü Japonya Merkez Bankası'nın sıfır seviyesine sıkışan enflasyonu güçlendirmek için negatif faiz uygulamaya başlamasının ardından yende görülen kayıpların tümünün geri alınmasına neden oldu.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Çarşamba günü yüzde 1.7 düşerek 1,227.51 puana indikten sonra, Perşembe günü 1,228.61 puana geldi.

Dolar yen karşısında, Japonya Merkez Bankası'nın 29 OCak'taki sürpriz negatif faiz kararı sonrası elde ettiği kazançların tümünü geri vermesinin ardından yüzde 0.1 yükselerek 118.05 seviyesine geldi. Dolar euro karşısında yüzde 0.2 değer kazanarak 1.1083 seviyesine çıktı ve bu haftaki ilk yükselişine yöneldi.

New York Fed Başkanı William C. Dudley, dün Market News International'a verdiği mülakatta, politika yapıcıların, finans piyasalarında ve ekonomik veri akışındaki gelişmelerin, büyüme görünümü ve ileride büyüme görünümüne ilişkin riskleri değiştirme sürecinde olabileceğinin farkında olduğunu söyledi.

ABD'de dün açıklanan hizmet sektörü verisi Ocak ayında 2014'ten bu yana en yavaş büyümeyi işaret etti ve bu durum, büyüme görünümüne ilişkin diğer bir olumsuz işaret olarak algılandı.