Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bu yıl için çeyrek dönem petrol fiyat tahminlerini yüzde 51 kadar düşüren Morgan Stanley'e göre, düşük petrol fiyatları daha önceki beklentilere kıyasla daha uzun sürecek.

Aralarında Adam Longson'un da bulunduğu Morgan Stanley analistleri, bugün yayınlanan raporda, petrol fiyatlarının 2016 yılı boyunca çoğunlukla düşeceği öngörüsünde bulundu. Banka, daha önce, fiyat görünümünün bu yıl her çeyrekte yükseleceği tahmininde bulunmuştu. Analistler, Aralık ayında sona eren çeyrek dönemde, Brent petrolünün ortalama 29 dolar seviyesinde seyretmesi bekleniyor. Banka, 18 Ocak'taki raporunda, petrolün aynı dönemde ortalama 59 dolarda seyredeceği tahmininde bulunmuştu.

Longson, 4 Şubat tarihli raporda, "Beklenenden daha zayıf talep, beklenenden daha yüksek arz, artan stoklar ve artan hedge aktiviteleri, hep birlikte, petrolün yeniden denge bulmasını geciktiriyor ve fiyatlardaki yükselişi yavaşlatıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Venezuela, kendi dışında beş OPEC üyesinin yanında Rusya ve Umman'ın, adım atılması halinde acil toplantıya katılacağını kaydetti. Tüm dünyada, petrol fiyatlarındaki sert düşüş nedeniyle, üretimin kısılmasına ilişjkin çağrılar artıyor. OPEC Aralık ayında üretim kotasını kaldırdı, İran'a yaptırımlar kalktı ve Rusya'da üretim rekora çıktı. Bununla birlikte, ABD'de stokların 1930'lardan bu yana en yüksek seviyeye çıkması, arz endişelerini daha da artırdı.

Morgan Stanley, Brent petrolünün bu yılın ilk çeyreğinde varil başına ortalama 31 dolar, ikinci ve üçüncü çeyrekte ise 30 dolar seviyelerinde seyretmesini bekliyor. Daha önceki tahminlerde bu fiyatlar sırasıyla 42 dolar. 45 dolar ve 48 dolar seviyeşlerindeydi. Nisan vadeli Brent petrolü, 32 sent ya da yüzde 0.9 yükselerek, Singapur saati ile 14:10'da varil başına 35.36 dolara çıktı.