Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Birliği, 2016 enflasyon beklentisini yüzde 1'den yüzde 0.5'e revize etti. AB, büyüme beklentisiniyse yüzde 1,8'den yüzde 1,7'ye düşürdü. AB, brent petrol fiyatını 2016'da 35,8 dolar, 2017'de 42,50 dolar olarak öngörüyor.

Avrupa Komisyonu, gelişmekte olan ekonomilerdeki yavaşlamanın Euro Bölgesi'ndeki toparlanma için büyük bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Komisyon, 19 ülkeden oluşan Euro Bölgesi'nin 2016 büyüme tahminini düşürdü ve enflasyonun beklenenden çok daha yavaş olabileceğini söyledi.

Komisyon, Euro Bölgesi için GSYİH büyüme beklentisini Kasım'daki yüzde 1.8'den yüzde 1.7'ye düşürdü. Euro Bölgesi'nin en büyük ekonomileri olan Almanya, Fransa ve İtalya'nın 2016 GSYİH büyümelerinin üç ay önce tahmin edilene göre daha düşük olacağı, İtalya ve Portekiz'de bütçe açıklarının önceki tahminlere göre daha büyük olabileceği belirtildi. Komisyon, petrol fiyatlarının düşük seyretmesi nedeniyle 2016 enflasyon beklentisini yüzde 0.5'e düşürdü. Komisyon'un Kasım'daki beklentisi Euro Bölgesi'nde enflasyonun yüzde 1 düzeyinde olacağı yönündeydi.

Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Mali İşler Genel Direktörü Marco Buti, "Euro Bölgesi'nde 2016 ekonomik büyümesinin devam etmesi bekleniyor, ancak, hem tarihsel boyutta hem de diğer gelişmiş ekonomilerle karşılaştırıldığında toparlanma yavaş. İç ve dış talep görünümüyle ilgili belirsizlik, ekonomideki toparlanmanın ve potansiyel büyümedeki aşağı yönlü trendin tersine çevrilmesi için gerekli olan yatırımların hareketlenmesinin önündeki en büyük engel." dedi. 

Komisyon, tüketici fiyatlarındaki büyümenin 2016'da ortalama yüzde 0.5 olmasını bekliyor. Bu beklenti Kasım'daki tahminin yarısı, Avrupa Merkez Bankası'nın yüzde 2'nin hemen altındaki hedefinin ise oldukça altında bulunuyor.

Avrupa Komisyonu'nun ekonomi'den sorumlu komisyon üyesi Pierre Moscovici, Perşembe günü Brüksel'de, "Enerji fiyatlarındaki beklentiler göz önüne alındığında, enflasonun yılın ilk yarısında çok düşük düzeyde kalabilir. Yılın ikinci yarısında, petrol fiyatlarındaki sert düşüşün etkisi geride kalınca, enflasyon, hafif şekilde artabilir." dedi.