Advertisement

Barclays, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) mevduat faizini yıl ortasında eksi yüzde 0.5'e düşürebileceği tahmininde bulundu.

Philippe Gudin ve çalışma arkadaşları, bugün müşteriler için hazırladıkları bilgilendirme notunda, AMB'nin beklenenden kötü gelen enflasyon görünümü ile mücadele etmek için Mart ayında mevduat faizini 10 baz puan düşürebileceğini ve bunu muhtemelen Haziran ayında diğer bir indirimin izleyebileceğini kaydetti.

Barclays analistleri, ayrıca, Mart ayıdna parasal genişleme programının kompozisyonunda da değişiklikler beklediğini kaydetti. Banka, kamu sekörü varlık alım programında ek 100 milyar euroluk varlık alımı daha yapılabikleceği tahmininde bulundu.

Analistler, AMB'nin kamu sektörü varlık alım programı alımlarında mevduat faizi tabanını kaldırmayı da düşünebileceğine dikkat çekti.

Barclays analistleri, artan likidite fazlası dolayısıyla, mevduat faizinin eksi yüzde 0.5'in altına inmesi için imkanın sınırlı olduğunu, zira bu durumunun bankaların karlılığına ciddi zarar verebileceğini ve banka kredi faizlerinde artış riskini getirebileceğini belritti.