Advertisement

ABD'de geçen hafta işsizlik maaşı için başvuranların sayısı arttı. ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre, 30 Ocak'ta sona eren haftada ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı 8 bin artarak 285 bin oldu. Bloomberg anketine katılan 47 ekonomistin medyan tahmini 278 bin artış olması yönündeydi.

4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları ise 282 bin 750'den 284 bin 750'ye yükselirken süregelen işsizlik başvuruları 23 Ocak'ta sona eren haftada 18 bin düşerek 2.26 milyon oldu.

- Tarım dışı verimlilik 2 yılın en düşük seviyesinde

ABD'de tarım dışı verimlilik 4. çeyrekte %3 düşerek 2014'ün ilk çeyreğinden beri en düşük seviyeye indi. Beklenti %2 düşüştü. Aynı dönemde birim işgücü maliyeti ise yüzde 4.5 ile bir yılın en büyük artışını kaydetti. Bloomberg anketine katılan uzmanların beklentisi %4.3 artıştı. 

Mart ayının başından beri işsizlik başvuruları 300 binin altında seyrediyor, ekonomistlere göre bu durum istihdam piyasasındaki iyileşmeyle uyumlu. Aralık'ta faiz artıran Fed yetkilileri istihdam piyasasının daha da iyileştiğine dikkat çekmiş, kademeli faiz artışları olacağının sinyalini vermişti. 

BMO Capital Markets'te üst düzey ekonomist olan Jennifer Lee "Enerji sektöründeki işten çıkarmalar başvurularda yukarı yönlü baskı yapabilir. Eğer şirketler küresel yavaşlamanın kötüleştiğini hissederse işe alımları azaltabilir. Ancak henüz böyle bir şey görmedik" yorumunu yaptı.