Advertisement

Asya hisse senetleri, güçlenen yenin büyük ihracatçı şirketlerin hisseleri üzerinde baskı oluşturmasının etkisi ile Japonya hisselerine gelen satışların öncülüğünde değer kaybetti. Bölge hisselerinin gösterge endeksi üst üste ikinci haftasını da kayıpla geçmeye yöneldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 düşerek, Tokyo saati ile 09:16'da 120.53 puana geriledi. Endeks bu haftayı yüzde 0.7 kayıpla geçmeye yönelirken, Japonya'da Topix Endeksi, Japonya Merkez Bankası'nın geçen hafta Cuma günü sürpriz bir şekilde negatif faize geçmesi ile elde ettiği kazançları geri verdi ve yen son yedi yılın en hızlı haftalık kazancına yöneldiç

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd. yatırım strateji müdürü Shane Oliver, "halen tabanı bulduğumuzu söylemek için çok erken," dedi ve "Küresel piyasalarda gördüğümüz tedirginlik, petrol ve hisse senetleriüzerinde baskı kuran ABD dolarındaki güçlü seyir ile ilgili. Doların zirvesini oluşturmuş görünmesi ile birlikte, piyasadaki negatifdinamik kırılmış olabilir. Ancak öte yandan, zayıf dolar güçlü yen anlamına geliyor be bu da Japonya hisse sendi piyasası için zorluk yaratıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Japonya'a Topix Endeksi yüzde 1.5 düştü ve haftayı yüzde 4.4'lük kayıpla geçmeye yöneldi. Endeks, Japonya Merkez Bankası'nın teşviği artırmasının ardından gerçekleştirdiği yüzde 5.1'lik rallisini geri verdi. Yen dolar karşısında son dört günde değer kazandıktan sonra, 116.81 seviyesinde seyrediyordu.

Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.2 geriledi. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.4 düştü. Yeni Zelanda'da gösterge endeks yüzde 0.1 kaybetti.