Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yen dolar karşısında, küresel ekonomik büyümeye ilişkin endişeler ve Fed'in bu yıl faiz artırımına gideğine yönelik şüphelerin Japonya'nın negatif faiz uygulamasına geçmesine ağır basmasının etkisi ile, altı yılı aşkın sürenin en büyük haftalık kazancına yöneldi.

Japonya para birimi, Japonya Merkez Bankası'nın 29 Ocak'ta beklenmedik bir şekilde bankalara merkez bankasında tuttukları fazla rezervler için ödeme yapma (negatif faiz) uygulaması getirmesinin ardından gösterdiği kayıpların tümünü geri aldı. Son dönemde küresel piyasalarda görülen kargaşa dolayısıyla Fed'in para politikasını daha da sıkılaştıramayacağı spekülasyonuna bağlı olarak, ABD'de faizin yükseleceğine ilişkin beklentiler azalıyor. ABD'de Cuma günü açıklanacak olan istihdam ve Çin'de bu haftasonu açıklanacak olan Döviz rezervleri verileri kısa vadede güvenli liman niteliğindeki varlıklra yönelik talebi belirleyecek. Euro 2011'den bu yana en büyük haftalık kazancına yöneldi.

New York'ta Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd. ekonomisti Naohiro Nomoto, "Mevcut riskten kaçınma eğilimi yalnızca yeni etkiliyor ve euro, eğer ABD istihdam verisi kötü çıkarsa ve Çin'in döviz rezervleri daha da daralırsa ciddi hale gelebilir," dedi ve "Japonya Merkez Bankası, kordinasyon olmaksızın, riskten kaçınma eğilimini kendi başına durduramaz" şeklinde görüş bildirdi.

Yen dolar karşısında bu hafta yüzde 3.6+ ile Temmuz 2009'dan bu yana en hızlı yükselişini gösterdi ve Tokyo saati ile 09:28'de önceki kapanışına göre fazla değişmeyerek 116.90 dolarda kaldı. Japonya para birimi, Japonya0 Merkez Bankası'nın 29 Ocak'taki politika kararı sonrası 121.69 seviyesine kadar zayıflamıştı. Japonya'nın gösterge 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bu hafta düşmeyey devam etti ve Cuma günü rekor düşük seviye olan yüzde 0.04'ü gördü.