Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'de 168 milyar dolara ulaşan işlem hacmi bulunan Döviz bürolarının banka transferleri yoluyla para alım satımındaki kısıtlamayı kaldırdıklarını açıkladı.

Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gelen talepler ve uluslararası uygulamalar da dikkate alınarak "Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ"de değişikliğe gittiklerini bildirdi.

Söz konusu tebliğ değişikliğini Başbakanlığa gönderdiklerini belirten Şimşek, bununla döviz bürolarının banka transferleri yoluyla yabancı para alım satımı konusunun açıklığa kavuşturulduğunu vurguladı.

Türkiye’de döviz bürosu olarak bilinen toplam 744 adet yetkili müessese ve 70 şubenin faaliyette bulunduğunu anlatan Şimşek, yaptıkları düzenleme ile döviz bürolarının bankalar üzerinden yabancı para alım satımında yaşadıkları kısıtlamaları kaldırdıklarını söyledi.

"AB ve ABD uygulamalarına uyum sağlandı"

Döviz bürolarının en son veri olan 2014 yılı faaliyet raporunda belirtildiği üzere 168 milyar dolar tutarında işlem hacmiyle önemli bir finansal kuruluş olarak öne çıktığına dikkati çeken Şimşek, bu nedenle, döviz bürolarının taleplerinin değerlendirildiğini ve uluslararası uygulamalar da dikkate alınarak, bu konuda çalışma yapıldığını kaydetti.

Bakan Şimşek, uluslararası örneklere değinerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Gelişmiş ülkelerin mevzuatı incelendiğinde, Avrupa Birliği ülkeleri dahil birçok ülkede döviz bürolarının bankacılık sistemi üzerinden para transfer etmesine ya da yabancı para alım satım yapmasına ilişkin herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Konuya ilişkin diğer bir örnek ise ABD’nin 2011 yılında yapmış olduğu değişikliklerdir. Söz konusu değişikliklerle, ABD’de bulunan döviz bürolarının faaliyetleri arasına efektif alım satımına ek olarak bankacılık sistemi üzerinden para transferi yoluyla yabancı para alım satımı da eklenmiştir. Yapılan bu değişiklikle de uluslararası uygulamalara uyum sağlama yönünde bir adım daha atılmıştır.”

"Kayıt altında işlem yapılacak"

Döviz bürolarına bankacılık kanalıyla yabancı para alım satım imkanı tanınmasıyla işlemlerin bankacılık sistemi içerisine çekilmesinin sağlanacağını vurgulayan Şimşek, böylece işlemlerin kayıt altına alınmasına katkıda bulunulacağını bildirdi.

Şimşek, ayrıca söz konusu değişiklik sonrasında, transfere konu olan yüksek meblağdaki yabancı paranın fiziki olarak döviz bürolarına getirilmesi sırasında yaşanan güvenliğe dair risklerin ve ilave maliyetlerin azalmasının da beklendiğini belirtti.

İşlemlerin aynı gün talimata bağlanması şartı

Efektif alım satımında ortaya çıkan güvenlik tedbirlerine ilişkin masrafların minimize edilmesini, döviz işlemlerinin hızının, hacminin ve derinliğinin artırılmasını, yabancı para alış ve satış kurunda meydana gelen farkların azalmasını sağlayarak kurların daha sağlıklı oluşmasına da katkıda bulunulacağını ifade eden Şimşek, "Döviz bürolarının bankalar gibi mevduat toplama benzeri faaliyetlerine mahal verilmemesi için yapılacak alım satım işlemlerinin aynı iş günü içerisinde talimata bağlanması veya fiziki tesliminin yapılması şartı konulmuştur" dedi.

 

AA