Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Mobilya sektöründe 2000'li yılların başında 300 milyon dolar olan ihracat son 15 yılda 2,4 milyar dolara yükseldi.

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan mobilya sektörü, son 15 yılda ihracatta ciddi bir ivme yakaladı. 2000'li yılların başında 300 milyon dolar ihracat gerçekleştiren sektör, 2015 rakamlarına göre ihracatını 2,4 milyar dolar seviyelerine çıkardı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen MOBSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Davut Karaçak, mobilya sektörünün, 2000'li yıllara kadar iç pazara odaklı seyrettiğini belirterek, "Dünya ekonomisindeki dengelerin sarsılması ve beraberinde gelen ekonomik krizler,Türk mobilya sektörünün dışarıya açılması noktasında fırsata dönüştü" dedi.

Yakın pazarlarda yayılımcı politika uygulayan Türk mobilya sektörünün, ihracat rakamını 15 yıllık dönemde 300 milyon dolardan 2,4 milyar dolar seviyelerine yükselttiğini aktaran Karaçak, "Çok daha iyisini yapabilecek kapasiteye sahip olan sektör, 2023 hedefi olarak sunulan 10 milyar dolara rahatlıkla ulaşabilecek altyapıya sahip" yorumunu yaptı.

Karaçak, mobilya sektörünün, ithalatı en az olan sektör olmakla birlikte, en fazla istihdam oluşturan sektörlerin başında geldiğini vurgulayarak, "Türkiye'nin mobilya ihracatı ise mevcut üretimin yüzde 20'sini oluşturmakla birlikte, yüzde 80 oranında kar üretmekte. Bu çerçeveden bakıldığında, sektör, ülke ekonomisine ciddi bir kaynak girdisi sağlıyor. Bu nedenledir ki, bugün dünyada söz sahibi olan ülkelerde de mobilya sektörü, ekonomiyi domine eden sektörlerin başında geliyor" ifadelerini kullandı.

Davut Karaçak, mobilya sektörünün, son yıllarda teknolojide yaşanan gelişmelerle birlikte oldukça farklı bir noktaya geldiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Hızlı tüketim grubuna dahil olan mobilyalarda, artık tasarım, yenilik ve kalite ön planda.Ucuz iş gücü nedeniyle mobilya sektörünün lideri olan Çin ile mücadele noktasında da odaklanmamız gereken şey, tasarım, yenilik ve kalite. Bu süreci verimli işletmek için de işin içine mutlaka üniversite-sanayici iş birliğini katmak gerekiyor. Söz konusu konulara odaklanılması halinde,Türkiye mobilyanın üretim üssüne dönüşebilir. Sektör temsilcisi ve üretici firma olarak şunu söyleyebilirim; Kuzey Irak, Bağdat, Azerbaycan, Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, Arabistan, İran, Afrika ve Balkan ülkeleri gibi belli başlı pazarlarda varlığımızı koruyor ve sürdürüyoruz. Şuan en çok önemsediğimiz ve odağımıza aldığımız pazarlar ise, Amerika ve Asya. Fuarlar aracılığıyla Türk mobilyasını tanıtma gayretindeyiz. En kısa zamanda meyvelerini toplamaya başlayacağımıza inanıyoruz."

AA