Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Morgan Stanley, Fed Başkanı Janet Yellen'ın bu hafat gerçekleştirilecek altı aylık kongre konuşması öncesi traderların faiz artırım hızına ilişkin tahminlerini azaltmaya devam etmesiyle birlikte, müşterilerine uzun vadeli tahvillerde kalmaları önerisinde bulunuyor.

Morgan Stanley stratejistleri, yüzde 0.25'in altında kalarak tüm zamanların dip seviyesinde bulunan ABD 10 yıllık hazine tahvil faizlerinin, ekonomik verilerin analist tahminlerinin altında kalmasıyla, daha fazla düşecek yerinin olduğunu belirtiyor. Stratejistler, aynı zamanda uzun vadeli Almanya ve İngiltere tahvillerinde de uzun pozisyon öneriyorlar. Bloomberg Küresel Gelişmiş Piyasa Tahvilleri Endeksi'nin faizi Cuma günü yüzde 0.77 düştü.

New York'ta küresel faiz strateji birimi yöneticisi Matthew Hornbach öncülüğündeki analistler 6 Şubat tarihli bir müşteri notunda, “Fed Aralık ayı faiz artırımından bu yana ülke tahvil faizlerindeki anlamlı düşüşe karşın, faizlerin devam eden aşağı yönlü hareketini kaçırmaktansa olduğumuz yerde kalmayı tercih ederiz” dedi ve “Fed Başkanı Janet Yellen'ın kongre konuşmasının finansal şartları, küresel tahvil faizlerini yükseltmek için yeteri kadar gevşeteceğini düşünmüyoruz” şeklinde görüş bildirdi.

ABD 10 yıllık hazine tahvil faizleri, Londra saatiyle Pazartesi günü 06:35'te 3 baz puan (0.03 yüzde puanı) artarak iki günlük düşüş sürecini durdurdu ve yüzde 1.861 seviyesine geldi. Yüzde 2.25 faizli Kasım 2025 vadeli tahvilin fiyatı 7/32 (1,000 dolar nominal değer üzerinden 2.19 dolar) düşerek 103 14/32 dolar seviyesine geldi.