Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ham petrol fiyatları volatilite endeksinin 7 yılın zirvesine çıkmasıyla sert düştü.

Vadeli kontratlar New York'ta %6.6 düştü. Goldman Sachs'in petrolü 20 doların altına düşürebilecek fiyat oynamalarının devam edeceği tahmininde bulunması düşüşte etkili oluyor. Goldman'ın emtia araştırma müdürü Jeff Currie, Bloomberg Television'a verdiği mülakatta volatilitenin artabileceğini ve fiyatların 6-9 aylık dönemde 20 ila 40 dolar arasında gidip gelebileceğini söyledi. Öte yandan Uluslararası Enerji Ajansı bu yılın ilk yarısında küresel arz fazlasının tahmin edilenden daha fazla olabileceğini açıkladı.

New York'ta Mart vadeli ham petrolün varili %6.5 düştü ve 27.7 dolar oldu. Petrol, 27.74 dolarla 20 Ocak'tan beri en düşük seviyeye indi.

Nisan vadeli Brent petrol de %7.6 düşüşle 30.37 dolara çekildi. Brent petrol 30.28 dolar olarak 26 Ocak'tan bu yana en düşük seviyeye inmişti. 

Schork Group'un CEO'su Stephen Schork, petrolün 25 dolara doğru ilerlediğini ve muhtemelen bu seviyeyi de kırabileceğini söyledi.

Küresel arzın süreceği beklentisi, İran'a yaptırımların kalkması ve ABD'de artan stoklarla bu yıl fiyatlar %25 oranında düştü.