Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ABD'nin 45'inci başkanının belirleneceği seçim süreci kapsamında New Hampshire eyaletindeki ön seçimler tamamlandı.

Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan eyalette Cumhuriyetçi ve Demokrat partilere kayıtlı 730 bin seçmen bulunuyor. Geleneksel seçim sistemiyle yapılan ön seçimlere partililerin ilgilisi de büyüktü. Sabaha kadar süren yoğun kar yağışına rağmen seçmenler sandık başında uzun kuyruklar oluşturdu.

Partililerin oy verme işlemleri yerel saatle 19.00’da sona erirken, yetkililer rekor katılımın gerçekleştiğini bildirdi.

Oy sayımının sürdüğü seçimde, Demokrat Parti’de Vermont Senatörü Bernie Sanders, Cumhuriyetçi Parti’de ise Donald Trump yarışı ilk sırada götürüyor.

Demokrat Parti’de oyların yüzde 17’i açılırken, ilk sonuçlara göre oyların yüzde 58’ini Sanders kazandı, eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise yüzde 40'da kaldı.

Cumhuriyetçi Parti kanadında ise oyların yüzde 13’ü açıldı. Donald Trump şu ana kadar partililerin yüzde 35’inin desteğini kazanarak ilk sırada yarışı götürürken, Ohio Valisi John Kasich yüzde 16, eski Florida Valisi Jeb Bush yüzde 12, Teksas Senatörü Ted Cruz yüzde 12 ve Florida Senatörü Marco Rubio yüzde 10 ile arkadan geliyor.

Ülkede bir sonraki ön seçimler 20 Şubat'ta gerçekleştirilecek. Demokrat Parti 20 Şubat'ta Nevada'da "parti toplantıları" yöntemiyle, Cumhuriyetçi Parti ise Güney Carolina'da geleneksel seçim usulüyle ön seçimlerini yapacak.

AA