Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Moody's Investor Service'e göre Rusya'nın bu yılki bütçe açığı hedefi petroldeki satış dalgasının devam etmesiyle birlikte, risk altında bulunuyor ve Rusya'nın elinde kamu maliyesi istikrarını korumak için az sayıda seçenek mevcut.

Moody's kıdemli başkan yardımcısı Kristin Lindow, “Petrol fiyatlarındaki yeni düşüş, yüzde 3'lük federal bütçe açığı hedefine ulaşma konusunda önemli ölçüde zorluklar oluşturuyor. Mali hedef, geçtiğimiz yıl birikmiş tasarruflarının neredeyse yarısını kullanan hükümetin elinde bulunan sınırlı sayıdaki fonlama seçeneğini ve uluslararası yaptırımlardan kaynaklı kısıtlamaları yansıtıyor” dedi.

Ülkenin iki bağımsız para kasasından biri olan Rezerv Fonu, 2014 zirvesine göre yaklaşık yarısına düşmüş durumda ve Maliye Bakanı Anton Siluanov'a göre otoriteler, bu yıl sonuna kadar boşlaması riskini alıyor.

Bütçe gelirinin yaklaşık yarısını petrol ve doğalgaz edinen Rusya, resesyonun ikinci yoluna doğru ilerliyor. Bu durum, hükümeti mali tavizler vermeden ekonomiyi rahatlatma konusunda çaresiz bırakıyor. Putin, 2016 bütçe planının petrol fiyatının ortalama 50 dolar olacağı ve bütçe açığının GSYİH'nin yüzde 3 düzeyinde kaalcağına ilişkin kanunu onaylamıştı. Maliye Bakanı Siluanov, ise bu yıla ilişkin farklı senaryoları gözden geçiriyor.