Advertisement

 

Gelişen piyasa hisse senetleri, Suudi Arabistan ve Rusya arasında petrol görüşmesi ile güçlenen petrol sonrası, bir ayın en kötü haftalık kaybından sıçrayarak, kazançlarını genişletti. Güney Kore wonu, Güney Kore Merkez Bankası'nın gösterge faizi sabit tutmasının ardından değer kaybetti.

Petro China Co., Brent petrolünün varil fiyatının 34 doların üzerine çıkmasıyla, Hong Kong'da yükseldi ve MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nde enerji şirketlerinin kazançlarını üçüncü güne taşımalarına öncülük etti. Şanghay Birleşik Endeksi, yeni kredilerin Ocak ayında rekor seviyeye çıktığını gösternen verinin ardından iki haftanın en büyük yükselişini yaptı. Güney Kore wonu, Güney Kore merkez bankasının gösterge faiz oranlarını sabit tutmasıyla düşerken, Çin yuanı10 yıldan daha fazla bir sürenin en büyük yükselişini yapmasından bir gün sonra zayıfladı.

Suudi Arabistan petrol bakanı, Rus mevkidaşıyla Salı günü Doha'da görüşmeyi planladığını açıkladı ve bunun sonucu dünyanın en büyük petrol üreticilerinin petrol üretimini düşürmek için işbirliği yapacağı beklentisi oluştu. Economic Information Daily'nin raporuna göre ülkenin 2015'te çeyrek yüzyılın en yavaş büyümesini genişletmesinin ardından Çinli politika yapıcıların bu yıl makul seviyede bir büyümeyi yakalayabilmek için paket açıklaması bekleniyor.

Manila'da BDO Unibank'tan Jonathan Ravelas, "Toplam arzdaki azalma olasılığı piyasaları destekledi ve bu durum petrol üreticisi ülkelerin mali harcamalarına da yer açacak. Çin tarafından gerçekleştirilen reformlar muhtemelen yılın ikinci yarısında etkisini gösterecek, özellikle volatilitede" dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Hong Kong'da saat 12:59'da yüzde 0.8 yükselerek 733 seviyesine geldi ve 10 endüstri grubunun tamamının değer kazanmasıyla yükselişini ikinci güne taşıdı.

Güney Kore Merkez Bankası'nın gösterge faiz oranlarını rekor düşük seviyede tutmaya devam edeceğini açıklamasının ardından Güney Kore wonu iki haftanın düşüğüne geldi. 10 yıllık devlet tahvillerinin faizi düştü.