Advertisement

Petrol diplomatları perde arkasından OPEC ve grup dışındaki üreticiler arasında üretimi azaltarak fiyatları canlandıracak bir anlaşma oluşturmaya çalışıyorlardı.

Manevra, ilk olarak Cezayir ve şimdi Katar'da, Suriye'deki savaşta karşı taraflarda olan Rusya ve Suudi Arabistan'ın petrol arzını Ocvak miktarında dondurma kararı almalarıyla meyve vermeye başladı. Konuya yakın kaynaklara göre, en büyük iki petrol üreticisinin petrol yetkilileri arasında kamuya açık gerçekleştirilen sekiz aydan bu yana ilk karşılıklı toplantı temelde pazar payı için verilen savaşı askıya almış oldu.

Şimdi yetkililer çok daha karmaşık ikinci aşamaya geçti: Diğer üreticileri, özellikle İran'ı üretim miktarını dondurma ve sonra azaltmaya ikna etmek. Görüşmelerin bu aşaması aylar sürebilir ve gerçekleştirmesi kesin olmaktan çok uzakta. Konu hakkında bilgi sahibi olan bir kaynağa göre, İslam Cumhuriyeti yaptırımlar süresince kaybetiği pazar payını, fiyatlardan bağımsız olarak, geri almayı planlıyor.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali al-Naimi, bugün üzerinde anlaşma sağlanan dondurma kararının, gelecek aylarda başka kararlar içerebilecek bir sürecin başlangıcı olduğunu belirtti. Naimi, “Amaç piyasayı istikrara kavuşturmak ve iyileştirmek” dedi.