Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi üyesi Ewald Nowotny, Mart toplantısına ilişkin oluşan aşırı beklentilerden dolayı endişeli olduğunu söyledi.

Nowotny, 10 Mart'ta yapılacak olan AMB toplantısı öncesi piyasa beklentilerinin, Aralık ayındaki "gerçeklikten uzak" beklentiler gibi, aşırıya kaçmasından endişe duyduğunu söyledi.

Nowotny, İsviçreli finans internet sitesi Cash'e verdiği mülakatta, "Merkez bankaları piyasaları izlemeli, ancak piyasalar tarafından yönlendirilmemeli" dedi.

Küresel piyasalardaki türbülansın temel olarak gelişen piyasalardaki gelişmelerden ve özel olarak da likiditeyi garanti almak için ülke fonları tarafından yönlendirildiğini söyleyen Nowotny, "Şüphesiz, piyasa kargaşası değerde yoğun bir bozulmaya yol açıyor ve bu da beklentiler için olumsuz bir gelişme" şeklinde konuştu.

AMB'nin Euro Bölgesi'ni deflasyondan koruma ve kredi piyasalarını ayakta tutma konusunda çok başarılı olduğuna dikkat çeken Nowotny, "Para politikası yalnızca büyüme için koşulları iyileştirebilir, ancak gerçek yatırımlar yatırımcılar tarafından yapılma" dedi.

Nowotny, petrol fiyatlarının varil başına 30 doların altına düşmesini beklemediğini ve petrol piyasasının 2016 yılının ikinci yarısında istikrar kazanabileceğini sözlerine ekledi.