Advertisement

Yuan, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) dolardaki yükselişi takip ederek yuanın günlük resmi referans kurunu aşağıda fiks etmesi ve yerel basının sermaye çıkışlarının hızlanacağına ilişkin endişeleri dile getirmesi ile birlikte bir ayı aşkın sürenin en büyük iki günlük yükselişine yöneldi.

Shanghai Securities News'a değerlendirmelerde bulunan bir Devlet Ebformasyon Merkezi araştırmacısı, yuanın değer kaybedeceğine ilişkin beklentilerin bu yıl sermaye çıkışlarını hızlandıracağını söyledi. Araştırma yetkilisi, bu durumun, faiz indirimleri ve bankalara uygulanan zorunlu karşılık oranları gibi para politikası araçlarının kullanımını kısıtlayacağı uyarısında bulundu. Çin'in Döviz rezervleri Ocak ayında 99.5 milyar dolar ile tarihinin ikinci en büyük azalışını gösterdi.

Yuan dolar karşısında Şanghay'da yüzde 0.12 düşerek, yerel saat ile 10:38'de 6.5259 seviyesine indi. Bununa birlikte, Çin para birimi düşüşünü yüzde 0.5'e genişleterek, 8 Ocak'tan bu yana en büyük iki günlük kaybına yöneldi. PBOC referans kurunu yüzde 0.16 düşürerek 6.5237 seviyesine indirdi ve gelecek hafta Çin'de yapılacak olan G-20 toplantısı öncesi fazla bir hareket beklemeyen bazı analistleri şaşırttı. PBOC böylelikle referans kurda bir ayı aşkın sürenin en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi dün yüzde 0.18 yükseldi.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. döviz analisti ve kurun 6.51 ile 6.52 arasında belirleneceği tahmininde bulunan Irene Cheung, "Referans kur beklenenden düşüktü," dedi ve Ancak bu, politika yapıcıların yuanı aşağı itmek istediğini göstermez, zira G-20 toplantısı öncesi yuana istikrar kazandırmak istiyorlar. Ayrıca, yatırımcıların gözlerini Ulusal Halk Kongresi'nde açıklanacak yeni reformlara ve politikalara çevirmeleri ie birlikte beklentiler de iyileşmekte" şeklinde görüş bildirdi.