Advertisement

Credit Agricole SA, analist tahminlerini aşan dördüncü çeyrek karını açıklarken sermaye toplamak ve nakit temettü dağıtabilmek amacıyla çok sayıda yerek bankadaki paylarını satacağını belirtti.

Fransa merkerzli bankanın Çarşamba günkü açıklamasına göre 18 milyar euro (20 milyar dolar) değerindeki satış, Credit Agricole'un bir finansal güç göstergesi olan çekirdek sermaye rasyosu yüzde 11'e yükselecek.

Satış, aynı zamanda bankanın 2016 yılı kadar yakın bir zaman içinde tamamen nakit temettü dağıtmasına imkan verirken, banka yatırımcılarına ödemeyi hisse senedi olarak alabilme seçeneği sunacak. Banka, yatırımcılara geçen yıl için hisse başına 60 cent ödeyecek. Yönetim kurulu başkanı Dominique Lefebvre'nin gazetecilere Paris'te yaptığı açıklamada satış gelirleri, Credit Agricole'ün yapısını ve sonuçlarını daha şeffaf hale getirerek, “finansal esneklik” katacağını ifade etti.

Credit Agricole, sermaye toplamak için banka hisselerinin çoğunluğuna sahip olan bölgesel Fransız bankalarıyla arasındaki finansal ilişkileri yeniden düzenliyor.