Advertisement

Dolar, dün küresel hisse senedi piyasalarında görülen yukarı yönlü hareketin piyasadaki kargaşaya ilişkin yatırımcı endişelerini azaltmasıyla, önemli paraların tamamına yakını karşısında kazançlarını korumuştu. Çarşamba günü ise ABD Doları, önemli paralar karşısında hafif değer kaybetti.

Dolar göstergesi, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin beş ayın en güçlü iki günlük yükselişini gerçekleştirmesi ardından Salı günü yükselişini dördüncü güne taşırken, Çarşamba günü hafif güç kaybetti.

Sumitomo Mitsui Trust Bank Ltd. küresel piyasalar birim yöneticisi Yasuhiro Kaizaki, “Dolara ve yene geniş çaplı bir alım geldi, Döviz piyasalarında risk algısı tam olarak toparlanamadı. Fed faiz artırımına ilişkin beklentileri yeniden canlandırmak için ABD'den gelecek olumlu verilere ihtiyaç var” dedi.

Dolar, TSİ 10:40'ta yüzde 0.27 değer kaybederek yen karşısında 113.80 seviyesinden işlem görürken, euro karşısında yüzde 0.16 değer kaybederek 1.1160 seviyesinden alıcı buldu. Bloomberg ABD parasının 10 önemli para karşısındaki değerini takip eden Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise yatay seyretti ve yüzde 0.01 düşerek 1,227.53 puan seviyesine geldi.