Advertisement

S&P 500 Endeksi, negatif faiz oranından Çin'de ekonominin sert iniş yapacağına dair beklentiye değişen kaygılar nedeniyle yıl başından bu yana yüzde 9 değer kaybetti. Goldman Sachs Group Inc.'in yeni anketine göre, şirketin müşterilerinin giderek artan bir kısmı küresel resesyon konusunda endişeli hale geliyor.

Goldman Sachs ABD baş hisse senedi stratejisti David Kostin, "fon yöneticileri, küresel ekonomide negatif görüşlerin hakimiyet kazandığı ve bir resesyonun yaklaşmakya olduğuna dair korku içerisindeler. Hong Kong'da yakın zamanda gerçekleştirdiğimiz makro konferansına katılan müşterilerimizin üçte birinden çoğu, 2016'da nakitte kalmanın varlık sınıfları arasında en yüksek riske göre düzeltilmiş getiriyi sağlayacağına inanıyor. Katılımcıların yüzde 60'ından çoğu küresel hisse senetlerinin bu yıl negatif getiri sağlayacağına inanıyor." dedi.

Kostin ve ekibi artan endişeleri göz ardı etmese de, ABD'de tüketicilerin ekonomik genişlemenin süreceğine dair güçlü sinyaller verdiğini belirtiyor.

Anket sonuçlarına ilişkin raporda, Goldman ekibi, "Tüketici aktivitesine dönük kantitatif ve kalitatif önlemler ABD'de tüketici harcamalarının ve mevcut ekonomik büyümenin devam edeceğini gösteriyor. Bizim düzenlediğimiz haftalık perakende satış endeksi Şubat'ta geçen ayın ortalamasına göre yükseldi." dedi.

Raporda, tüketicilerin gücünün görmezden gelinemeyeceği belirtilirken, "bir çok yatırımcı ekonominin resesyonun eşiğinde olduğuna inanıyor. Ancak, tüketici aktivitesine dönük kantitatif ve kalitatif önlemler ABD'de tüketici harcamalarının ve mevcut ekonomik büyümenin devam edeceğini gösteriyor." denildi.

Goldman bu yıla 12 aylık perspektifte S&P 500 için 2100 puan seviyesinde hedef belirleyerek başladı. Ancak, diğer kurumların hedef düşürmesiyle Goldman'ın tahmini grubun önünde kalmış oldu. Goldman'ın S&P 500 hedefine ulaşılması için Endeks'teki hisse senetlerinin yüzde 13 yükselmesi gerekiyor.