Advertisement

Konuya yakın kaynaklara göre Avrupa'nın en büyük bankası HSBC Holidngs Plc, alıcı bulmakta zorlanmasının ardından kar getirmeyen Türkiye birimini satma planını rafa kaldırırken, satış yerine yeniden yapılanmaya gidecek.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen kaynaklara göre Londra merkezli bankanın ilgili açıklamayı, 22 Şubat'ta bilanço açıklamasının ardından gerçekleştirecek. HSBC yetkilileri konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Kaynaklara göre Hollanda'nın en büyük bankası ING Groep NV, bankanın Türkiye birimini alma planlarından vazgeçerken, bu kararda mevzuata ilişkin zorluklar etkili oldu. Hollanda bankasının bu kararı, HSBC'nin Garanti Bankası ve Yapı Kredi Bankası dahil Türkiye'deki bankalara yaklaşımı değiştirmeye yöneltti.

Haziran ayında CEO Stuart Gulliver, üç yıllık bir plan otaya koydu. HSBC'nin geniş küresel ağını küçültmeyi hedefleyen plan, kar getirmeyen birimleri kapatma ve yaklaşık 25,000 kişinin işten çıkarılmasını içeriyor. Banka 2017 yılı sonuna kadar maliyetlerini 5 milyar dolar azaltmayı hedefliyor.

Bloomberg News