Advertisement

CBC News haberine göre, İran'ın OPEC temsilcisi, İran'ın petrol ihracatını yaptırımlar öncesi seviyeye kadar artıracağını söyledi.

İran Çarşamba günü dört büyük petrol üreticisinin üzerinde anlaştığı petrol arzını dondurmaya yönelik teklifi reddedetti. İran Petrol Bakanı, Tahran'ın petrol arzını dondurmaya yönelik bir niyetinin bulunmadığını söyledi.

İran'ın OPEC temsilcisi Mahdi Asali, İran'ın petrol ihracatını yaptırımlar öncesi seviyeye ulaşana kadar artıracağını belirtti.

İran'dan yapılan açıklama, Rusya, Suudi Arabistan, Katar ve Venezuela'nın Katar'daki toplantıda petrol arzını Ocak'taki üretim seviyesinde dondurma konusunda koşullu olarak anlaşmasının bir gün sonrasında geldi. Petrolün varil fiyatı bu yıl son 13 yılın en düşük seviyelerine kadar gerilemişti.

Asali, petrol fiyatlarındaki düşüşten arz fazlasının sorumlu olduğunu ve petrol fiyatlarını desteklemek konusundaki kararın Suudi Arabistan ve diğer ülkelerin petrol arzını kısma konusunda vereceği karara bağlı olduğunu söyledi. Asali, Doha'daki toplantıya katılan dört ülkenin üretimlerini günde 2 milyon varil kısarak petrol fiyatlarında istikrarı sağlayabileceğini belirtti.

Asali, "Bu ülkeler İran'a yönelik yaptırımlar yürürlükteyken üretimlerini günde 4 milyon varil kadar artırdı. Şimdi piyasada dengenin sağlanması sorumluluğu öncelikle bu ülkelerdedir. İran'ın bu yönde bir adım atması için bir neden yok." dedi.