Advertisement

İran'ın Suudi Arabistan ve Rusya öncülüğünde petrol üretiminin dondurulmasına yönelik varılan anlamaya "kısıtlı" desteği, bu anlaşmanın rekor seviyelerdeki küresel arz fazlasını azaltmakta başarılı olacağına ilişkin kuşkuları artırdı.

İran petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh, bakanlığın haber ajansı Shana'nın haberine göre, Çarşamba günü Tahran'da OPEC üyeleri Katar, Irak ve Venezuela temsilcileri ile yaptığı görüşme sonrası, üretimin dondurulmasına lişkin anlaşmaya, kendi üretiminin kısılması konusunda bir taahütte bulunmayarak destek verdi. İran, geçen ay uluslararası yaptırımların kaldırılmasının ardından, bu yıl petrol ihracatını artırmaya yönelik planlarının işaretini vermişti.

Suudi Arabistan ve Rusya arasında üretimin Ocak ayı seviyelerinde dondurulmasına ilişkin anlaşma, OPEC ve OPEC dışı ülkeler arasında, 15 yıl sonra, üretici ülkelerde derinleşen krize yönelik koordineli tepki bağlamında, sağlanan ilk anlaşmaydı. Petrol İhraç Edne Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) fiyatları desteklemeye yönelik üretim kısıntısına gitmeme yönünde karar almasından bir sene kadar sonra, petrol fiyatları 2014 yılı zirvesinin yüzde 70 altında kaldı. Goldman Sachs Group Inc., geçen haftaki değerlendirmesinde, küresel bazda rekor seviyedeki petrol stoklarının artmaua devam edttiğini ve bu yüzden petrolün tekrar yükselmeye başlamadan önce 20 doların altına inebileceğini kaydetti.

Analistler, üretim kısıntısına gitmeden, yalnızca üreimi donduraarak, özellikle İran'ın bu adıma iştirak etmemesi durumunda, temelde hiçbir şeyin değişmeyeceğini düşünüyorlar.