Advertisement

Petrol, İran'ın, kendi üretiminin kısıtlayıp kısıtlamayacağı hakkında bir şey söylemeksizin, Suudi Arabistan ve Rusya'nın üretimi rekor seviyelerde dondurma kararını desteklediğini açıklamasının ardından, yükselişini varil başına 31 doların üzerine taşıdı.

Vadeli petrol kontratları, New York'ta, Çarşamba günü yüzde 5.6 yükseldikten sonra, yüzde 3.5 kadar daha değer kazandı. İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh, bakanlığın habr ajansı Shana'da çıkan bir habere göre, Katar, Irak ve Venezuela ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, üretimin dondurulması dahil, piyasalara istikrar getirecek her tedbiri desteklediğini kaydetti. ABD'de Perşembe günü açıklanacak olan resmi petrol stokları verisinin, Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre, geçen hafta 3.5 milyon varil artması bekleniyor.

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) Aralık ayı başında üretim kotasını kaldırması ve ABD'de petrols toklarının 1930 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıkması ile birlikte bu yıl alen yüzde 16 düşüş göstermiş durumda. Zanganeh, 2012yılında sıkılaştırılan yaptırımlar öncesi OPEC'in ikinci en büyük üreticisi durumundaki İran'ın, ihracatını artırma planlarından vaz geçip geçmediği konusunda bir şey söylemedi.

Sydney'de Australia & New Zealand banking Group kıdemli emtia stratejisti Daniel Hynes, "Piyasa şu anda aşağı yönlü riskleri yeniden değerlendiriyor," dedi ve "İran'ın petrol ihraatını kısıtlayacağına ilişkin hernahngi bir beklenti yok. Temel göstergeler iyileşene kadar, fiyatlar sürdürülebilir bir yukarı hareket yapmayacak" şeklinde görüş belirtti.

Mart vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 1.06 dolar yükselerek varil başına 31.72 dolara kadar çıktıktan sonra, Hong Kong saati ile 12:49'da 31.26 dolara geldi. Kontrat Çarşamba günü 1.62 dolar yükselerek 30.66 dolara çıkmıştı. Toplam işlem hacmi 100 günün ortalamasının yaklaşık yüzde 5 üzerindeydi.

S&PGSCI Ham Petrol Endeksi Çarşamba günü itibariyle üç günlük süre boyunca yüzde 14 yükselerek Ağustos 2015'ten bu yana en güçlü çıkışını gerçekleştirdi. Bu durum, S&P Dow Jones Endeksleri emtia grubu küresel başkanı Jodie Gunzberg'e göre, fiyatların taban seviyesi yakınında olabileceğini işaret ediyor. Enerji hisse senetleri, MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde bugün görülen yükselişe öncülük etti.

Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 56 sent ya da yüzde 1.6 yükselerek varil başına 35.06 dolara kadar çıktı. Fiyatlar Çarşamba günü 2.32 dolar yükselerek 34.50 dolara ulaşmıştı. Avrupa göstergesi Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a göre 1.48 dolar primli seyretti.