Advertisement

Çin hisse senetleri, petrol fiyatlarında görülen yükselişin ardından küresel hisse senetlerindeki yükselişe katılarak Hong Kong'da iki haftanın en yüksek seviyesine geldi. Anakarada işlem gören Çin hisselerinin kazançları ise, enflasyon verisi ardından sınırlı kaldı.

Hong Kong Hang Seng China Enterprises Endeksi (H hisseleri), yerel saat ile 13:10'da finans ve petrol şirketleri öncülüğünde yüzde 3.2 yükselerek 8,178.75 puan seviyesine geldi. H hisseleri göstergesi, değerlemelerin geçtiğimiz hafta rekor düşük seviyeye gerilemesinin ardından Nisan'dan bu yana en güçlü haftalık yükselişine hazırlandı. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 yükseldi. Tüketici ürünleri üreticilerinin hisseleri, artan gıda fiyatları nedeniyle enflasyonun Ocak ayında yükseliş gösterdiğini işaret eden veri sonrası geri çekildi.

Şanghay'da Jingxi Investment Management Co.'dan Wang Zheng, “H hisseleri küresel algı ve sermaye akımlarından daha fazla etkileniyor, bir de piyasa için değerlemeler ucuz kaldığında tepki alımı gerçekleştirmek kolay oluyor” dedi.

Çin hisse senetleri göstergesigeçtiğimiz hafta açıklanan karların 5.6 katından işlem gördü. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre bu oran, 2001'den bu yana görülen en düşük seviye. H hisselerinin Mayıs yükseğine görte yüzde 40 değer kaybetmesinin ardından, ucuz değerlemeler Mark Mobius gibi fon yöneticileri bu hafta fırsatlar gördüklerini ifade ettiler.