Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) tutanaklarına göre, AMB politika yapıcıları Ocak toplantısında küresel ekonomilerdeki yavaşlama riskine yönelik önlem amaçlı parasal teşviklere ihtiyaç duyulup duyulmadığını tartıştı. Kurul'un en az bir üyesi, "geçici bir süre" için AMB'nin enflasyon hedefini aşması gerektiğini savundu.

Perşembe günü açıklanan politika toplantısı tutanaklarında, "risklerin ağırlıklı olarak aşağı yönlü olduğu ve yeni risklerin geliştiği bir durumda, riskler tamamen gerçekleşene kadar beklemektense, riskler göz önünde bulundurarak önleyici hareket etmenin tercih edileceği", "Ancak, toplantıda, açıkça risk tabanlı bir para politikası yaklaşımı benimsemeye ilişkin bir uyarı yapıldığı" belirtildi.

AMB Başkanı Mario Draghi 21 Ocak toplantısının ardından AMB'nin teşvik politikasını 10 Mart'taki toplantıda "gözden geçirmek ve muhtemelen tekrar ele almak" konusunda anlaştığını söylemişti. Euro bölgesinde enflasyon AMB'nin yüzde 2'nin hemen altında belirlediği hedefin 3 senedir altında kalıyor. AMB'nin mevcut teşvikleri gelişmekte olan piyasalardaki yavaşlama ve banka hisse senetlerindeki satışların kredi piyasasına zarar verme ihtimali nedeniyle zarar görme riski taşıyor.