Advertisement

(23:30'da güncellendi)

ABD hisse senetleri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin (S&P 500) yaklaşık altı ayın en güçlü üç günlük yükselişini gerçekleştirmesinin ardından, banka ve tüketici hisselerinin ralliyi desteklemesinin ardından güçlerini kaybetmesi ile birlikte geriledi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.5 düşüşle 1,917.79 puandan kapandı ve Çarşamba günü yüzde 1.7 yükselişle yılın ilk üç günlük yükselişini tamamladı. Dow Jones Endeksi 40.40 puan ya da yüzde 0.25 gerileyerek günü 16,413.43 puandan kapandı. Nasdaq Bileşik Endeksi, Apple Inc. ve Google'ın ana şirketi Alphabet Inc.'nin yüzde 1.9'dan fazla düşmesinin etkisiyle yüzde 1 geriledi.

Indianapolis'te Spectrum Management Group Inc. kurucularından ve idari müdürü Bob Phillips, "ABD resesyona doğru gitmiyor, ancak herkes büyümenin nereden geleceğinden ve karların analistlerin tahminlerine yaklaşacağından endişe duyuyor," dedi ve "İlk çeyreği atlattığımızda ve karları gördükten sonra, muhtemelen dar bir bantta olacağız" şeklinde görüş belirtti.

Hisse senetleri Perşembe günü, yükselişlerin, S&P 500 Endeksi'nin yılın en kötü başlangıcını yapmaya götüren satışlar kadar hızlı gelmesinin ardından ivmesini kaybetti. 2016 yılının kkayıplarının neredeyse yarısı, aralarında banka, teknoloji ve perakende hisselerinin bulunduğu en fazla darbe alan sektörlerin yükselişlere öncülük etmesi ile birlikte, önceki üç seansta geri alındı. Ancak gösterge endeks halen, küresel ekonomideki zayıflama ve düşen emtia fiyatlarının etkisi ile, Mayıs ayındaki zirvesinin yüzde altında ve bu yıl yüzde 6.2 düşmüş durumda.

(23:30'da güncellendi)