Advertisement

(15:10'da güncellendi)

Petrol, küresel arz fazlası ortamında Suudi Arabistan ve Rusya'nın üretimi dondurma teklifi ile birlikte, ABD petrol stoklarının 80 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıkmasının ardından, varil başına 30 dolar seviyesine doğru geriledi.

Vadeli petrol kontratları, New York piyasasında, yüzde 2.3 kadar yükselerek bu ayın ilk haftalık kazancının bir kısmını geri verdi. ABD'de resmi verilere göre, petrol stokları 504 milyon varile çıkarak, 1930 yılına kadar giden veriler dikkate alındığında en yüksek seviyesine ulaştı. Irak,Perşembe günü yaptığı açıklamada, petrol fiyatlarını destekleyen ve piyasayı dengelemeye yönelik her kararı destekleyeceğini kaydetti, ancak kendi üretimini sınırlayıp sınırlamayacağı konusunda bilgi vermedi.

Sydney'de CMC Markets baş stratejisti Michael McCarthy, "Stoklar artmaya devam ediyor," dedi ve "Yalnızca fiyatlara yönelik aşağı baskı yok, aynı zamanda yükseliş ptansiyelinine yönelik sınırlar da var" şeklinde görüş bildirdi.

Kopenhag'da Danske Bank A/S analisti Jens Pedersen, "Piyasa, ABD stoklarındaki yükselişe hazırlıksız yakalandı," dedi ve "Hem arz tarafında, örneğin ileride daha az arza neden olacak bir adım olarak üreticilerin yeni yatırımlar konusunda geri adım artması gibi ve hem de talepte iyileşme şeklinde, her iki tarafta da ayarlamalara ihtiyaç var" şeklinde görüş bildirdi.

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun, ABD'de petrols tokalrının arttığı ve uluslararası yaptırımların kalkmasının ardından İran'ın petrol ihracatını artırmaya hazırlandığı bir ortamda,  (OPEC) Aralık ayı başında üretim kotasını kaldırması dolayısıyla bu yıl halen yüzde 19 düşmüş durumda. Fiyatlardaki güçlü düşüşler sonucu, petrol şirketlerinin tahvillerine not indirimleri gelirken, petrol üreten ülkeler, enerjiden sağladıkları gelirlerin düşmesine bağlı olarak, bütçe açıklarını kapatabilmek için refah fonlarından beklenenden daha fazla para çekiyor.

Vadesi Pazartesi günü dolacak Mart teslimatı Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 70 sent düşerek varil başına 30.07 dolara kdaar indikten sonra, Londra saati ile 11:51'de 30.13 dolar seviyesinde işlem görüyordu. Fiyatlar bu hafta yüzde 2.5 yükseldi. Toplam işlem hacmi 100 günün ortalamasının yaklaşık yüzde 2 altındaydı. Daha aktif işlem gören Nisan kontratı ise 57 sent düşerek 32.36 dolara geriledi.

Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 70 sent ya da yüzde 2 kadar düşerek varil başına 33.58 dolara geriledi. Fiyatlar bu hafta yüzde 0.9 yükseldi. Avrupa göstergesi Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a göre 1.36 dolar primli işlem gördü.

(15:10'da güncellendi)